Aşk Sözleri, Güzel Sözler Ve Özel Günler İçin Mesajlar

10 Kasım’a hususi Mustafa Kemal Atatürk Sözleri (Mustafa Kemal Atatürk 10 Kasım)

10 Kasım’a hususi Mustafa Kemal Atatürk Sözleri (Mustafa Kemal Atatürk 10 Kasım)

Sayfa İçeriği

Mustafa Kemal Atatürk sözleri

Mustafa Kemal Atatürk Sözleri, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, Büyük Önder Mustafa Kemal Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete irtihalinin 81’inci senesinde, Mustafa Kemal Atatürk’ün sözleri internette aranan mevzular içinde.. İşte Mustafa Kemal Atatürk’ün tarihe kazınmış mühim sözleri

“Benim naçiz vücudum elbet bigün toprak olacaktır, sadece Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır.”

İnsanlar olgunlaşmak için bazı şeylere muhtaçtır. Bir millet ki fotoğraf yapmaz, bir millet ki heykel yapmaz, bir millet ki tekniğin gerektirdiği şeyleri yapmaz; itiraf etmeli ki o milletin ilerleme yolunda yeri yoktur. Hâlbuki bizim milletimiz, gerçek nitelikleriyle çağdaş ve ileri olmaya layıktır ve olacaktır. (1923, Bursa) (ATATÜRK’ün Söylev ve Demeçleri, ATATÜRK Araştırma Merkezi, C. II, Ankara, 1997, s. 71)

Başarı, tüm ulusun azim ve inancıyla çabasını birleştirmesi sonucu kazanılabilir. (1921, İzmir) (ATATÜRK’ün Söylev ve Demeçleri, ATATÜRK Araştırma Merkezi, C. II, Ankara, 1997, s. 80-81)

“Bir millet eğitim ordusuna haiz olmadıkça, cenk meydanlarında ne kadar parlak zaferler elde ederse etsin, o zaferlerin kalıcı sonuçlar vermesi sadece eğitim ordusuyla mümkündür.”

“Dünyanın filan yerinde bir hastalık var ise bana ne.” dememeliyiz. Bu şekilde bir hastalık var ise tıpkı kendi aramızda olmuş şeklinde onunla ilgilenmeliyiz. Vaka ne kadar uzak olursa olsun bu esastan şaşmamak lazımdır. İşte bu düşünüş, insanları, milletleri ve hükûmetleri bencillikten kurtarmış olur. Bencillik kişisel olsun, millî olsun daima kötü kabul edilmelidir. (1937, Ankara) (ATATÜRK’ün Söylev ve Demeçleri, ATATÜRK Araştırma Merkezi, C. II, Ankara, 1997, s. 324-327)

“Millî hedef belli olmuştur. Ona ulaşacak yolları bulmak zor değildir. Mühim olan, çetin olan o yollar üstünde çalışmaktır. Denebilir ki hiçbir şeye muhtaç değiliz. Yalnız tek bir şeye fazlaca ihtiyacımız vardır: Çalışkan olmak. Toplumsal hastalıklarımızı incelersek temel olarak bundan başka, bundan mühim bir hastalık keşfedemeyiz; hastalık budur. O halde ilk işimiz bu hastalığı esaslı bir halde tedavi etmektir. Milleti çalışkan yapmaktır. Servet ve onun organik sonucu olan refah ve sevinç, yalnız ve sadece çalışkanların hakkıdır”

“Biz bilgisiz dediğimiz vakit, mektepte okumamış olanları kastetmiyoruz. Kastettiğimiz ilim, hakikati bilmektir. Yoksa okumuş olanlardan en büyük cahiller çıkmış olduğu şeklinde, asla okumak bilmeyenlerden de hakikati gören gerçek alimler çıkabilir.”

Türkiye halkı asırlardan beri hür ve bağımsız yaşamış ve bağımsızlığı yaşamın şartı kabul etmiş bir milletin kahraman evlatlarıdır. Bu millet istiklalsiz yaşamamıştır, yaşayamaz ve yaşamayacaktır. (1922, İzmit) (ATATÜRK’ün Söylev ve Demeçleri, ATATÜRK Araştırma Merkezi, C. II, Ankara, 1997, s. 38)

“Ben, içsel miras olarak hiçbir nass-ı katı, hiçbir dogma, hiçbir donmuş ve kalıplaşmış kaide bırakmıyorum. Benim içsel mirasım, bilim ve akıldır. Benden sonrasında beni benimsemek isteyenler, bu temel mihver üstünde akıl ve ilmin rehberliğini kabul ederlerse manevî mirasçılarım olurlar.”

Hafta sonu mesajları ve sözleri – 2019’un en keyifli ve komik hafta sonu mesajları

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
BİR YORUM YAZ

Designed by Üstad Ajans