Aşk Sözleri, Güzel Sözler Ve Özel Günler İçin Mesajlar

9 Eylül İzmir’in kurtuluşu! İzmir’in kurtuluşu ile ilgili kutlama mesajları ve Atatürk’ün sözleri…

  • Güzel Sözler
  • 09 Eylül 2021
  • 9 Eylül İzmir’in kurtuluşu! İzmir’in kurtuluşu ile ilgili kutlama mesajları ve Atatürk’ün sözleri… için yorumlar kapalı
  • 6.461 KEZ OKUNDU
9 Eylül İzmir’in kurtuluşu! İzmir’in kurtuluşu ile ilgili kutlama mesajları ve Atatürk’ün sözleri…

9 Eylül İzmir’in kurtuluşu! İzmir’in kurtuluşu ile alakalı tebrik mesajları ve Mustafa Kemal Atatürk’ün sözleri…

İzmir’in Kurtuluşu 98. yıldönümünde kutlanıyor… Büyük Taarruz sonunda Türk ordusu Yunan işgalindeki İzmir’e 9 Eylül 1922 tarihinde girerek Yunanlıların işgalinden kurtardı. Bugünün önemini paylaşmak amacıyla İzmir’in kurtuluşu tebrik mesajları ve sözleri ile Mustafa Kemal Atatürk’ün sözleri yazımızda bulunuyor.

İzmir’in Kurtuluşu, 26 Ağustos tarihinde süregelen Büyük Taarruz harekâtı kararı Türk ordusunun Yunan işgali altındaki İzmir’e 9 Eylül 1922 tarihinde girerek İzmir’i kurtarmasıyla ülkemizin her yerinde kutlanmaktadır. Bu mühim günün öneminin bilincinde olanlar için yazımızın içinde İzmir’in kurtuluşunun öneminin yanı sıra tebrik mesajları ile Mustafa Kemal Atatürk’ün sözleri yer ediniyor.

HAYDİ SİZ DE MESAJLARINIZI YORUM BÖLÜMÜNDEN BİZİMLE PAYLAŞIN, BURADA YAYINLAYALIM!…

İZMİR’iN KURTULUŞU KUTLAMA MESAJLARI

98 sene geçti ve daha nice 98 yıllara canım İzmir’im!

Atatürk kokuyorsun halen canım İzmir! Doğum günün kutlu olsun. İzmir’in Dağlarında Çiçekler Açar.

başarı ile ilgili sözler

9 Eylül Türk ulusunun bağımsızlığına bağlılığının belgelerindenbiri İzmirin işgalden kurtulmuş olduğu kutlu gün kutlu olsun. Yaşa Mustafa Kemal Paşa Yaşa! Doğum günü mesajları

izmir ile ilgili sözler

Ey Mustafa Kemal! Senin yadigarın olan bu ulus kimsenin esiri olmaz! Zafer Türk Milletinin niteliğidir. Dünya durduğu sürece Türk Milleti izinde olacaktır! 9 Eylül İzmir’in kurtuluşu mübarek olsun! Zaferin müjdecisi, özgürlüğün simgesi, İzmirin kurtuluşunun 98. yıldönümünde Kurtuluş Savaşımızın bütün kahramanlarını saygıyla yad ediyoruz.

Kefenlerden kan süzülür; gidenlerden dönen olmaz? Size selam yollamış; Peygamberler, erenler! 9 Eylül İzmirin kurtuluşu kutlu olsun! Atatürk ün çoçuklara söylediği sözler

9 Eylül göğsümüzde gurur madalyamızdır. 9 Eylül, Yedi Düvel’e haddini bildirdiğimiz gündür! Düşmanın denize döküldüğü gündür! Kurtuluş Savaşı’na son noktanın konulduğu gündür!

İşgal edilmiş olduğu gün, Kurtuluş Savaşı’nı başlatan; İşgalin bittiği gün, Kurtuluş Savaşı’nı bitiren hayattaki tek kent İzmir’dir. İzmir’imizin kurtuluşu kutlu olsun! Türk Bayrağı ile ilgili sözler – Bayrak Sözleri “Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır…”

9 Eylül İzmirin kurtuluşu kutlu olsun! Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını şükranla yad ediyoruz. Rabbim işgal günlerini yine göstermesin.  İzmir İle İlgili Sözler – İzmir Sözleri – İzmir İle İlgili Sözler Atatürk

Laikliğin yıkılmayan son kalenin simgesi olan güzel İzmir’imizin hasım işgalinden kurtuluşunun 98. yılını tebrik ederim.

Akdeniz Karadeniz; Ah Ege’de yüzseniz! Sakın tecrübe etme Yunan! Hepimiz deli Türkleriz… İzmirin kurtuluşunun 98. Yılı kutlu olsun! Arkadan Konuşanlara Sözler

Atam benzer biçimde bir tek zeybek canlandırırken diz çöker İzmir, bilirim… İyi ki doğdun İZMİR!

ATATÜRK’ÜN ÖZLÜ SÖZLERİ

Hakimiyet, kayıtsız şartsız ulusundur.

Istiklal, uğruna ölmesini bilen toplumların hakkıdır.

Tüm cihan işitsin ki efendiler, artık İzmir hiç bir pis ayağın üstüne basamayacağı mukaddes bir topraktır! 1925 (Mustafa Kemal Atatürk’ün S.D.II, s.227)

Milli hakimiyet o şekilde bir nurdur ki, onun karşısında zincirler erir, taç ve tahtlar yanar, mahvolur.

Ben, tüm İzmir’i ve tüm İzmirlileri severim. Güzel İzmir’in pak kalpli insanlarının da beni sevdiklerinden inanırım. Sadece bir rastlantı, beni Karşıyaka’ya daha çok bağlamıştır. Karşıyakalılar, annem sizin bağrınızda, sizin topraklarınızda yatıyor. Karşıyakalılar, İzmir’i gördüğüm gün evvelâ Karşıyaka’yı ve orada da sizin Türk topraklarınızda yatan annemin mezarını gördüm! 1925 (Mustafa Kemal Atatürk’ün S.D.II, s.227)

İnsaf ve acıma dilenmekle ulus işleri görülemez; ulus ve devletin onur ve bağımsızlığı elde edilemez, insaf ve acıma dilenmek benzer biçimde bir kaide yoktur. Türk milleti ve Türkiye’nin evlatları, bunu bir an akıldan çıkarmamalıdır.

Türkiye’nin itimatını gaye edinen, hiç bir başka ulusun aleyhinde olmayan bir sulh yolu, daima bizim ilkemiz olacaktır.
İzmir, kırk yüzyıllık bir ata yurdudur. İzmir, bu kadar derin bir tarihe haiz olmakla birlikte coğrafî durumu nedeniyle ekonomik ve siyasî muazzam bir öneme haizdir. İşte bunun içindir ki, Türkiye’yi mahvetmek isteyen düşmanların, her şeyden evvelde gözleri bu tarihî, bu mühim beldeye basar. Nitekim düşmanlarımız en evvelde burasını işgal etmişler, sonrasında daha doğuya ilerlemişlerdir. İzmir’in işgali, tüm milletin kalbinde derin bir yara oluşturmuştur. Hepimiz İzmir için çığlık ediyordu. İzmir, halkın elemlerini, feryatlarını, kararlılık ve imanını anlatım etmek için bir parola olmuştu. Muhtelif görüş noktalarından oldukça kıymetli olan İzmir, elbet düşmanların elinde bırakılamazdı ve nitekim bırakılmadı. 1923 (Mustafa Kemal Atatürk’ün S.D.II, s.84) https://www.enguzelozlusozler.com/ataturk-sozleri-mustafa-kemal-mesajlari/

Dünyada ve dünya milletleri içinde sükun, rahatlık ve iyi geçim eğer olmazsa, bir ulus kendisi için ne yaparsa yapsın, huzurdan mahrumdur.

İZMİR’İN KURTULUŞU

Türk ordusu tarafınca 26 Ağustos 1922’de başlatılan Büyük Saldırı, Reha Savaşı’nın son safhası idi. Emin netice beş gün içerisinde elde edildi; 30 Ağustos’ta Başkomutan Mustafa Kemal Paşa ordulara bir beyanname yayımlayarak “Ordular ilk hedefiniz Akdeniz’dir. İleri!” zamanı emrini verdi ve 2 Eylül’de Uşak’a girildi. Dumlupınar Meydan Muharebesi’nde kendisinin de haberdar olmadan Yunanistan Ufak Asya Ordusu’nun başkomutanlığına getirilmiş General Nikolaos Trikupis esir edildi.

Türk birlikleri, İzmir’e doğru hızla ilerledi. Yunan birlikleri ve Rum siviller Anadolu’dan çekildiler. 9 Eylül 1922 sabahı Ahmet Bey komutasındaki 2. Süvari Fırkası, arkasından Mürsel Paşa komutasındaki 1. Süvari Fırkası birlikleri İzmir şehrine girdi. Arkasından 5. Süvari Kolordusu Komutanı Mirliva Fahrettin Paşa, komutasındaki birliklerle saat 10.00’da İzmir’e girdi.

İkinci Tümen’in öncülüğünü yapmakla görevlendirilen Dördüncü Alay Komutan Yardımcısı Yüzbaşı Şerafeddin Bey’in komutasında yaya olarak en önde giden sekiz er, Bornova’dan Halkapınar’a ilerleyişi esnasında Punta’daki Tuzakoğlu fabrikasına yaklaştıkları sırada yapınak pencerelerinden ani bir ateşe uğramıştır. Bu vakada 4 asker yaşamını yitirdi ve derhal orada defnedildiler. İzmir’in kurtuluşu esnasında canını veren askerlerin adları şöyledir: Akşehirli Bekiroğlu Mehmet, Antalyalı Ömer oğlu Hakkı (Sarıarslan), Nevşehirli Ahmet oğlu Seyit Mehmet ve Nevşehirli Ahmet oğlu Ahmet.

Birinci Süvari Tümeni Komutanı Mürsel Paşa bir Fransız cenk gemisi telsizi aracılığıyla, İzmir’e girildiğini Ankara’ya bildirdi. Belkahve’den zamanı günü izleyen başkomutan Mustafa Kemal Paşa, yanında Fevzi ve İsmet paşalar olması durumunda, 10 Eylül sabahı İzmir’e girdi ve Fahrettin Paşa ile buluşarak doğruca Hükümet Konağı’na gitti. Konağın balkonundan, başarıyı millete mal eden kısa bir konferans yapmış oldu.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Designed by Üstad Ajans