Aşk Sözleri, Güzel Sözler Ve Özel Günler İçin Mesajlar

– ABD, Polonya’daki Asker Sayısını 5 Bin 500’e Çıkaran Anlaşmayı İmzaladı

  • Dünya / Genel
  • 24 Eylül 2019
  • – ABD, Polonya’daki Asker Sayısını 5 Bin 500’e Çıkaran Anlaşmayı İmzaladı için yorumlar kapalı
  • 488 KEZ OKUNDU
– ABD, Polonya’daki Asker Sayısını 5 Bin 500’e Çıkaran Anlaşmayı İmzaladı

BM Genel Kurulu için New York’ta bulunan Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda ve ABD Başkanı Donald Trump NATO kapsamında Polonya’da görev yapan asker sayısını 5 bin 500’e çıkaran anlaşmayı imzaladı.

ABD, NATO kapsamında daha önce 4 bin 500 olan Polonya’da görev yapan asker sayısını 5 bin 500’e çıkarıyor. ABD Başkanı Donald Trump ile Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda tarafından New York’ta imzalanan anlaşmaya göre söz konusu askeri birlikler Polonya’nın orta ve batı kesimlerinde konuşlandırılacak.

BM GENEL KURULUNDA BİR ARAYA GELDİLER

BM Genel Kurulu için New York’ta bulunan Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda, ABD Başkanı Donald Trump ile bir araya geldi. İki lider, gerçekleştirdikleri yarım saatlik görüşmenin ardından Polonya’da ABD askeri sayısını arttıran anlaşmaya imza attı. ABD’nin Polonya’ya bin asker daha yollamasını taahhüt eden anlaşmaya göre söz konusu askerlerin ülkenin orta ve batı kesimlerinde yer alan Poznan, Wroclaw-Strachowice, Drawsko Pomorskie, Lubliniec, Powidz ve Lask konuşlandırılması kararlaştırıldı.

İKİLİ GÖRÜŞMELER DEVAM EDİYOR

Buna göre Poznan’da İleri Tümen Komutanlığı Merkezi kurulmasına, Drawsko Pomorskie’de ise Polonya ve ABD ordularının ortak kullanacağı Muharebe Eğitim Merkezi oluşturulmasına karar verildi. Wroclaw-Strachowice’de ABD Hava Kuvvetleri için yükleme-boşaltma hava üssü, Lask’a insansız hava aracı filosu, Powidz kentine ise Muharebe Tugayı Merkezi, lojistik destek taburu ve özel kuvvetler tesisi kurulması kararlaştırıldı. Lubliniec ise özel kuvvetler tesisinin kurulacağı bir başka kent. Halihazırda Polonya’nın Zagan kentinde eğitim çalışmalarını sürdüren ABD zırhlı muharebe tugayının konuşlandırılacağı noktaya ilişkin olarak da iki ülke arasındaki görüşmelerin devam ettiği belirtildi. Yeni askerlerle birlikte Polonya’da NATO kapsamında görev yapan ABD’li asker sayısı 4 bin 500’den 5 bin 500’e yükselecek.

GÖRÜŞMELER GEÇTİĞİMİZ HAZİRAN AYINDA BAŞLAMIŞTI

Geçtiğimiz Haziran ayında Beyaz Saray’da bir araya gelen iki liderin Polonya’daki ABD askeri varlığının arttırılması kararının ardından konuya ilişkin teknik çalışmalara başlanmıştı. Çalışmalara son şeklinin verilmesinin ardından iki ülke arasındaki anlaşmanın imzalanması Başkan Trump’ın İkinci Dünya Savaşı’nın 80’inci yıldönümü törenleri kapsamında Varşova’ya yapacağı ziyarete bırakılmıştı. Ancak Donald Trump, ABD’nin güney sahillerine yaklaşmakta olan Dorian Kasırgası nedeniyle törenlere katılmaktan son anda vazgeçmişti.

Kaynak: İHA

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Designed by Üstad Ajans