Aşk Sözleri, Güzel Sözler Ve Özel Günler İçin Mesajlar

Türkiye Kazandı 13 madde açıklandı

  • Dünya
  • 17 Ekim 2019
  • Türkiye Kazandı 13 madde açıklandı için yorumlar kapalı
  • 461 KEZ OKUNDU
Türkiye Kazandı 13 madde açıklandı

ABD ve Türkiye, Suriye’ye yönelik anlaşmayla ilgili 13 maddeden oluşan ortak izahat yapmış oldu. Türkiye-ABD ortak açıklamasında, “ABD, Türkiye’nin cenup sınırına dair meşru güvenlik kaygılarını anlamış olur.” ifadelerine yer verildi.

ABD ve Türkiye’nin Suriye’ye yönelik anlaşmasının arkasından ortak izahat yapılmış oldu. Türkiye-ABD ortak açıklamasında, “ABD, Türkiye’nin cenup sınırına dair meşru güvenlik kaygılarını anlamış olur.” ifadelerine yer verildi.

PENCE: ATEŞKES İÇİN ANLAŞILDI, YPG ÇEKİLECEK

ABD ve Türkiye heyetinin Sulh Pınarı Harekatı’nın durudulması mevzusunda anlaştı. Anlaşmaya ilişkin ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence’ın ABD Büyükelçiliği’nde izahat yapmış oldu. Pence, “ABD ve Türkiye Suriye’de ateşkes için anlaştı. YPG 120 saat içinde çekilecek. Başkan Trump Cumhurbaşkanı Erdoğan’a minnettardır” dedi.

ÇAVUŞOĞLU: ATEŞKES YOK, ARA VERİYORUZ

Türk heyetinden ise anlaşmaya ilişkin Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, izahat yapmış oldu. Çavuşoğlu, “PKK/YPG’nin 120 saat içinde çıkması için Sulh Pınarı Operasyonuna ara vereceğiz, bu bir ateşkes değildir. Sadece terör unsurlarının çıkmasından sonrasında operasyonu durdurmamız söz mevzusu olacaktır.” dedi.

İŞTE 13 MADDELİK ANLAŞMA

ABD ve Türkiye’nin Suriye’ye yönelik anlaşmasının arkasından ortak açıklamada şunlar kaydedildi: “İki ülke kuzeydoğu Suriye başta olmak suretiyle sahadaki gelişmelerin ortak çıkarlar temelinde daha yakın eş güdüm gerektirdiğini kabul ediyor. Türkiye ve ABD ‘tamamımız birimiz, birimiz tamamımız için’ anlayışıyla NATO topraklarını ve halklarını tüm tehditlere karşı koruma taahhütlerini muhafaza ediyor.Türkiye ve ABD, Suriye’nin kuzeydoğusunda DEAŞ’la savaşım faaliyetlerinin devamında kararlıdır. Türkiye ve ABD, terörle savaşım harekatlarının yalnızca terör unsurları ile bu unsurlara ilişkin barınak, sığınak, mevzi, tabanca, vasıta ve gereci hedef alması gerektiği üstünde mutabık kalır. Türk tarafı, Türk kuvvetleri tarafınca denetim edilen güvenli bölgedeki tüm meskun mahal sakinlerinin dirliği ve güvenliğini sağlayacağını taahhüt eder, sivillerin ve sivil altyapının zarar görmemesi için azami dikkati göstereceğini vurgular.”

13 maddelik açıklamada şöyleki denildi:

1. Türkiye ve ABD, iki yakın NATO üyesi olarak bu ilişkilerini teyid eder. ABD, Türkiye’nin cenup sınırına dair meşru güvenlik kaygılarını anlamış olur.

2. Türkiye ve ABD, kuzeydoğu Suriye başta olmak suretiyle sahadaki gelişmelerin, ortak çıkarlar temelinde daha yakın eşgüdüm gerektirdiğini kabul eder.

3. Türkiye ve ABD “tamamımız birimiz, birimiz tamamımız için” anlayışıyla, NATO topraklarını ve halklarını tüm tehditlere karşı koruma taahhütlerini muhafaza eder.

4. Her iki ülke, insan yaşamı, insan hakları ile dini ve etnik toplulukların korunmasına yönelik taahhütlerini yineler.

5. Türkiye ve ABD, Suriye’nin kuzeydoğusunda DEAŞ’la savaşım faaliyetlerinin devamında kararlıdır. Bu, evvelde DEAŞ kontrolünde olan alanlarda yaşayıp yerinden edilen şahıslar ile alıkoyma merkezleri hususlarında uygun şekilde gerçekleştirilecek eşgüdümü de ihtiva eder.

6. Türkiye ve ABD, terörle savaşım harekatlarının yalnızca terör unsurları ile bu unsurlara ilişkin barınak, sığınak, mevzi, tabanca, vasıta ve gereci hedef alması gerektiği üstüne mutabık kalır.

7. Türk tarafı Türk kuvvetleri tarafınca denetim edilen güvenli bölgedeki tüm meskun mahal (güvenli bölge) sakinlerinin dirliği ve güvenliğini sağlayacağını taahhüt eder, sivillerin ve sivil altyapının zarar görmemesi için azami dikkati göstereceğini vurgular.

8. Her iki ülke Suriye’nin siyasal birliği ile toprak bütünlüğüne ve Suriye ihtilafını Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin 2254 sayılı sonucuna uygun şekilde sonlandırmayı hedefleyen, BM öncülüğündeki siyasal sürece olan bağlılıklarını yineler.

9. Her iki taraf Türkiye’nin, YPG ağır silahlarının toplanması ve YPG tahkimatları ile tüm muharip mevzilerinin kullanılmaz hale getirilmesi dahil, ulusal güvenlik kaygılarının giderilmesini teminen bir güvenli bölge kurulmasının devam eden önemi ve işlevselliğinde mutabık kalır.

10. Güvenli bölge, evvelemirde Türk Silahlı Kuvvetleri’nin kontrolünde olacak ve her iki taraf, güvenli bölgenin her veçhesiyle uygulanmasında eşgüdümü artıracaktır.

11. Türk tarafı Sulh Pınarı Harekatı’na, güvenli bölgeden YPG’nin 120 saat içinde geri çekilmelerini teminen ara verecektir. Sulh Pınarı Harekatı, bu geri çekilmenin tamamlanmasını müteakip durdurulacaktır.

12. Sulh Pınarı Harekatı’na ara verildiğinde ABD, Blocking Property and Suspending Entry of Certain Persons Contributing to the Situation in Syria başlıklı 14 Ekim 2019 tarihindeki Başkanlık Kararnamesi uyarınca hayata geçirilen yaptırımlara ilavelerini getirmeme ve Kurultay nezdinde uygun şekilde emek harcamalar ve istişareler yürüterek Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin 2254 sayılı sonucu doğrultusunda Suriye’de sulh ve güvenliğin teminine dönük kaydedilen ilerlemenin altını çizmek hususunda mutabık kalır. Sulh Pınarı Harekatı 11. paragraf uyarınca durdurulduğunda, yukarıda bahsigeçen Başkanlık Kararnamesi uyarınca hayata geçirilen mevcut yaptırımlar kaldırılacaktır.

13. Her iki taraf bu açıklamada kaydedilen tüm hedeflerin uygulanması için beraber emek harcama taahhüdünde bulunmaktadır.

#TürkiyeKazandı

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Designed by Üstad Ajans