Aşk Sözleri, Güzel Sözler Ve Özel Günler İçin Mesajlar

Alaçatı’daki sakız ağaçlarında 40 yıl sonrasında ilk hasat: Kilosu 300 eurodan satılıyor

  • Genel
  • 06 Ekim 2019
  • Alaçatı’daki sakız ağaçlarında 40 yıl sonrasında ilk hasat: Kilosu 300 eurodan satılıyor için yorumlar kapalı
  • 825 KEZ OKUNDU
Alaçatı’daki sakız ağaçlarında 40 yıl sonrasında ilk hasat: Kilosu 300 eurodan satılıyor

Çeşme Belediyesi’nin Alaçatı Mahallesi’ndeki bahçesinde bulunan 110 ağaçtan 40 yıl sonrasında ilk ürünler elde edildi. Ağaçlardan alınan damla sakızının kilosu 300 eurodan satılacak.

İzmir’in dinlence cenneti Çeşme’de, ilçe belediyesi 200 senelik sakız ağaçlarından elde edilmiş damla sakızının ekonomiye kazandırılması için ‘Çeşme’den Sakız Damlıyor’ projesini başlattı. Çeşme Belediyesi’nin Alaçatı Mahallesi’ndeki bahçesinde bulunan 110 ağaçtan 40 yıl sonrasında ilk ürünler elde edildi. Sakız Adası’nın mühim bir geçim deposu olan ve kozmetik, besin, ilaç sektöründe kullanılan damla sakızının kilogramı, 300 eurodan satışa sunulacak.

Çeşme Belediyesi, ilçede bulunan, sadece uzun süreden beri hasadı yapılmayan sakız ağaçlarından çıkan damla sakızını ekonomiye kazandırmak için ‘Çeşme’den Sakız Damlıyor’ projesini başlattı. Alaçatı Mahallesi’nde Rumlardan kalan 110 sakız ağacının günlerce bakımları yapılmış oldu, ürün elde edilir duruma getirildi. Hasat için ilk çizikler atıldıktan sonrasında ağaçlardan naturel reçine elde edildi. Şidi, kuruyan ve minik taneler biçiminde yere düşen sakızlar, işçiler tarafınca tek tek toplanıyor. Toplanan sakızlar temizlendikten ve çeşitli işlemlerden geçirilip, satışa sunuluyor.

300 EURO’YA SATILACAK

Çeşme Belediyesi Ziraat ve Hayvancılık Projeleri Sorumlusu Kazım Beyaz, ilçede uzun seneler sonrasında ilk kez sakız hasadının başladığını, bu kıymetli ürünü ekonomiye kazandırmak istediklerini söylemiş oldu. Bahçede bulunan 110 ağaçtan 5 ila 8 kilogram sakız elde etmeyi beklediklerini açıklayan Kazım Beyaz, bu ürünün kilogram fiyatının 300 Euro’yu bulduğunu söylemiş oldu. Beyaz, Bu hususi ürün ülkeye mühim bir katma kıymet sağlayacak. Ağaca doğru bakım uygulanırsa 3 yıl sonrasında ürün alınabiliyor dedi.

“BİR AĞACIN ÜRÜNÜNÜ 2 GÜNDE TOPLUYORUZ”

Hasadın zor ve zahmetli bulunduğunu söyleyen Akif Tunç (47) isminde işçi, Sakız, ağaçtan yere döküldükten sonrasında bu tarz şeyleri tek tek topluyoruz. Fazlaca ufaklar. Fakat bunu başka toplama yöntemi yok dedi. Sulh Özer (29) isminde işçi de, bir ağacın ürününü 2 günde sadece toplayabildiklerini belirterek, yaptıkları işin birazcık zor olmasına karşın keyifli taraflarının da bulunduğunu da söylemiş oldu.

Yunanistan’ın Sakız Adası’nın mühim bir geçim deposu olan damla sakızı, kozmetik, besin ve ilaç sektöründe de kullanılıyor.

Kaynak: DHA

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Designed by Üstad Ajans