Aşk Sözleri, Güzel Sözler Ve Özel Günler İçin Mesajlar

Bakan Koca: Grip aşılarının dağıtımına birkaç gün içinde başlanacak

  • Gündem
  • 08 Ekim 2019
  • Bakan Koca: Grip aşılarının dağıtımına birkaç gün içinde başlanacak için yorumlar kapalı
  • 787 KEZ OKUNDU
Bakan Koca: Grip aşılarının dağıtımına birkaç gün içinde başlanacak

Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, bu yıl için üretilen grip aşılarının eczanelere ve tüm sıhhat kuruluşlarına dağıtımına birkaç gün içinde başlanacağını belirterek, grip aşısının risk grubundakilere doktor reçetesi ile parasız yapıldığını bildirdi.

Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, yapmış olduğu yazılı açıklamada, kapalı alanlarda daha oldukca zaman geçirilen kış aylarında, başta mevsimsel grip olmak suretiyle üst solunum yolu enfeksiyonlarının ciddi oranda arttığını belirtti.

“Grip hastalığının etken periyodu” olarak anlatılan sürecin, Türkiye’nin de içinde olduğu şimal yarım kürede her yıl ekim sonundan nisan başına kadar devam ettiğinin altını çizen Koca, grip hastalığına influenza A ve B virüslerinin niçin bulunduğunu kaydetti.

Koca, “Geçtiğimiz yıl Avrupa’da en oldukca influenza A virüsünün alt türlerinden H1N1 ve H3N2 görüldü. Aynı dönemde Türkiye’de solunum yolu enfeksiyonları, baskın olarak H3N2 kaynaklıydı.” ifadelerini kullandı.

Gribin son aşama bulaşıcı bir hastalık bulunduğunu vurgulayan Koca, şunları kaydetti:

“HASTA KİŞİLERLE TEMAS ETMEYİN”

“Grip, hasta ile 1 metreden daha yakın mesafeden yada virüs içeren damlacık ile kirlenmiş vasıta, gereç ve yüzeylerden bulaşabilmektedir. Gripten korunmak için yurttaşlarımıza mümkün olduğunca kalabalık ve kapalı ortamlardan uzak durmalarını, hasta kişiler ile temas etmemelerini ve tokalaşmamalarını öneriyoruz. Dengeli beslenme, hareketli yaşam ve tertipli uyku yardımıyla bağışıklık sisteminin kuvvetli tutulması, ellerin sık sık yıkanması ve kişisel hijyen kurallarına dikkat edilmesi de gripten korunmak için etkili önlemlerdir.

Sıhhatli bireylerde çoğu zaman yedi gün içinde iyileşen grip, riskli gruplarda ise ağır klinik tablolara hatta ölüme yol açabilmektedir. Dünya Sıhhat Örgütü’nün de tavsiyesi doğrultusunda, risk grubundaki 65 yaş üstü yurttaşlarımızın, 6 aylık-2 yaş arası bebeklerin, gebelerin, aşırı şişman olanların, huzurevi, bakımevi benzer biçimde ortamlarda yaşayanların, astım, böbrek, şeker, kalp benzer biçimde kronik hastalığı olanların, çeşitli hastalıklar sebebiyle bağışıklık sistemi baskılanmış kişilerin grip aşısı olmalarını öneriyoruz.”

“GRİP AŞILARININ DAĞITIMINA BİRKAÇ GÜN İÇİNDE BAŞLANACAK”

Koca, grip aşısının her yıl yeni hazırlandığını ve bundan önceki senenin aşılarının kullanılmadığını vurgulayarak, “Bu yıl için üretilen grip aşılarının eczanelere ve tüm sıhhat kuruluşlarına dağıtımına birkaç gün içinde başlanacaktır. Grip aşısı, risk grubundaki kişilere doktor reçetesi ile parasız yapılmaktadır.” ifadelerini kullandı.

Gribin, tedavisi olan bir hastalık olduğuna dikkati çeken Koca, sözlerine şu şekilde devam etti:

“Belirtilerin ortaya çıkmış olduğu ilk 48 saat içinde başlanan tedavi daha etkili olmaktadır ve doktor önerisi ile antiviral ilaçlar kullanılabilir. Dinlenmenin yanında bolca sıvı alımı da tedavi sürecini kısaltmaktadır. Bilhassa altını çizmek isterim ki grip tedavisinde antibiyotiklerin tesiri yoktur. Grip hastalığının etkeni virüslerdir ve virüsler antibiyotik ile tedavi edilmezler. Yurttaşlarımızdan bu mevzuda hekimlere ısrar eden olmamalarını rica ediyor, sıhhatli günler arzuluyorum.”

Kaynak: AA

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Designed by Üstad Ajans