Aşk Sözleri, Güzel Sözler Ve Özel Günler İçin Mesajlar

Bilim adamları, maymun ve domuzdan yeni bir canlı ürettiler

  • Dünya / Teknoloji
  • 11 Aralık 2019
  • Bilim adamları, maymun ve domuzdan yeni bir canlı ürettiler için yorumlar kapalı
  • 1.107 KEZ OKUNDU
Bilim adamları, maymun ve domuzdan yeni bir canlı ürettiler

Çin’deki bilim adamları, maymun ve domuz kırması canlı yavrulatmayı başardı. Bu adım, organ nakli bekleyen hastalar için ümit ışığı oldu.

Çinli bilim adamları, hayvanlardan insanlara nakledilecek organ emek vermesi kapsamında maymun ve domuz kırması bir yavru üretmeyi başardı. İki kimera domuz yavrusu, doğduktan yedi gün sonrasında ölse de her ikisinin de karaciğerlerinde, akciğerlerinde, dalaklarında, kalplerinde ve ciltlerinde makak maymunlarının DNA’sı bulunmuş oldu.

New Scientist’te gösterilen makaleye bakılırsa IVF kullanılarak dişi bir domuza yerleştirilen 4.000 embriyodan yavrulatıldılar. Pekin’deki State Key Laboratory of Stem Cell and Reproductive Biology’den bir ekip, maymun hücrelerini floresan protein üretmek için değiştirdiler. Floresan proteinler ise araştırmacıların, hücreleri ve o soydan gelen hücreleri takip etmesini sağlıyor.

10 ADET DOMUZ YAVRUSU DOĞDU

Bilim adamları, bu değiştirilmiş hücreleri, döllenmeden beş gün sonrasında domuz embriyolarına enjekte etti. Bu sayede 10 tane domuz yavrusu hayata merhaba dedi ve ikisine kimera (chimera: İki ya da daha çok değişik genotipte hücrenin ya da dokunun bulunmuş olduğu canlı) adı verildi.

Bilim adamları, daha yoğun maymun DNA’sına haiz sıhhatli hayvanlar doğana kadar deneylerini tekrarlamayı planlıyor. Araştırmacıların aslolan hedefi ise organları bir tek maymun DNA’sından oluşan hayvanlar üretmek.

Haber Videosu: Bilim adamları, maymun ve domuzdan yeni bir canlı ürettiler

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Designed by Üstad Ajans