Aşk Sözleri, Güzel Sözler Ve Özel Günler İçin Mesajlar

Çağdaş insanoğlunun ataları ile ilgili yeni araştırma: Botsvana’dan çıkıp, öteki bölgelere yayıldılar

  • Genel
  • 30 Ekim 2019
  • Çağdaş insanoğlunun ataları ile ilgili yeni araştırma: Botsvana’dan çıkıp, öteki bölgelere yayıldılar için yorumlar kapalı
  • 584 KEZ OKUNDU
Çağdaş insanoğlunun ataları ile ilgili yeni araştırma: Botsvana’dan çıkıp, öteki bölgelere yayıldılar

Yeni bir araştırma, çağdaş insanoğlunun atalarının Afrika’daki Zambezi Nehri’nin güneyindeki Botsvana topraklarından çıkıp öteki bölgelere yayılmış olabileceğini iddia ediyor. Sadece bazı bilim adamları, bu araştırmanın bir tek belli bir DNA’ya odaklandığını ve evriminin ihtiva ettiği karmaşık süreçleri hesaba katmadığını belirtiyor.

Yeni bir araştırma, çağdaş insanoğlunun atalarının Afrika’daki Zambezi Nehri’nin güneyindeki Botsvana topraklarından çıkıp öteki bölgelere yayılmış olabileceğini iddia ediyor.

Bugün tuzlalarla kaplı olan bölgede 200 bin yıl ilkin göl ve bataklıklar bulunmuş olduğu ve bunun çağdaş insanoğlunun atası “Homo sapiens”ler için elverişli bir ortam yarattığı düşünülüyor.

AFRİKA’NIN DİĞER BÖLGELERİNE DAĞILDILAR

70 bin yıl süresince burada yaşayan insanların, iklim değişikliği ve yağmurların yer değiştirmesi ile oluşan yeşil koridorlar üstünden Afrika’nın öteki bölgelerine dağıldığı tahmin ediliyor.

Bu insanların bir kısmı 130 bin ila 110 bin yıl ilkin Afrika’dan öteki kıtalara göç etti.

Avustralya’daki Garvan Tıbbi Araştırma Enstitüsü’nden genetik bilimci Profesör Vanessa Hayes, “Çağdaş insanoğlunun 200 bin yıl ilkin Afrika’da görüldüğü bir süredir biliniyor. Bu ortaya çıkışın ve ilk atalarımızın dünyaya dağılmaya başladığı nokta ile ilgili tartışmalar ise uzun süredir devam ediyor” dedi.

Nature dergisinde piyasaya çıkan araştırmaya bakılırsa, 70 bin yıl süresince bu bölgede yaşayan çağdaş insanoğlunun ataları, ilk göç dalgasında kuzeydoğuya, ikinci dalgada ise güneybatıya doğru göç etmiş, nüfusun üçte biri ise aynı bölgede kalmıştı.

Genetik verilerle beraber jeolojik ve iklim simülasyonlarını kullanan araştırmacılar, 200 bin yıl ilkin Afrika’nın iyi mi bir ortama haiz bulunduğunu ortaya koymaya çalıştı.

“MODERN İNSANIN EVRİMİ KARMAŞIK BİR SÜREÇ”

Sadece Hayes’in bugün cenup Afrika bölgesinde yaşayan 1217 kişiden almış olduğu ve anneden çocuğa geçen mitokondrial DNA örneklerinden yola çıkarak vardığı sonuçlar bazı uzmanlar tarafınca şüpheyle karşılanıyor.

Londra’daki Tabiat Zamanı Müzesi’nden Profesör Chris Stringer, Homo sapienslerin evriminin karmaşık bir süreç içerdiğini ve tek başına mitokondrial DNA ile insanoğlunun kökeninin tespit edilemeyeceğini söylüyor.

Stringer, “İnsan genomunun bir tek minik bir parçasına, bir tek bölgeye, tek tip taş alete yada bir tek ‘tehlikeli sonuç’ fosile odaklı öteki birçok araştırma benzer biçimde, burada da mozaik kökenimizi tüm karmaşıklığıyla ortaya koymak mümkün değil” diyor.

“BABA TARAFINDAN GELEN ATALARIMIZ BATI AFRİKA’YA DAYANIYOR”

Stringer ek olarak babadan geçen Y kromozomları incelendiğinde, baba tarafınca atalarımızın batı Afrika’ya dayandığına dair verilerin bulunduğunu, insan genomuna bir tüm olarak bakıldığında ise ilk insanların Afrika’nın doğusundan göç ettiğinin tespit edildiğini söylüyor.

“Bu ve benzeri veriler aslen kökenimizin Afrika’nın değişik bölgelerinden atalarımıza dayalı bir bileşim bulunduğunu, ek olarak bir de kıta dışındaki insan gruplarıyla ırk karışımı bulunduğunu gösteriyor” diyor.

“İNSAN EVRİMİ EŞ ZAMANLI OLARAK GERÇEKLEŞTİ” TEORİSİ

Fosillere dayanan öteki araştırmalarda çağdaş insanoğlunun anayurdu doğu Afrika olarak tespit edilmişti.

Ek olarak, insanların evriminin Afrika kıtasının çeşitli noktalarında eşzamanlı olarak gerçekleştiği ve ne dair teoriler de var.

İnsanlık tarihinde mühim dönüm noktaları:

-400.000 yıl ilkin: Neandertaller (çağdaş insanoğlunun evrimsel kuzenleri) Avrupa ve Asya’da ortaya çıkıp değişik bölgelere göç etmeye başladı

-300.000 ile 200.000 yıl ilkin: Çağdaş insan olarak bildiğimiz Homo sapiensler Afrika’da ortaya çıktı

-50.000 ila 40.000 yıl ilkin: Çağdaş insanoğlu Avrupa’ya ulaştı.

BBC

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Designed by Üstad Ajans