Aşk Sözleri, Güzel Sözler Ve Özel Günler İçin Mesajlar

Canan Karatay: Ekmek uyuşturucu şeklinde bağımlılık yapıyor

  • Gündem
  • 05 Ekim 2019
  • Canan Karatay: Ekmek uyuşturucu şeklinde bağımlılık yapıyor için yorumlar kapalı
  • 798 KEZ OKUNDU
Canan Karatay: Ekmek uyuşturucu şeklinde bağımlılık yapıyor

Adıyaman Gastronomi Günleri için kente gelen İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay, “Ekmekler yangını başlatır. Beyni uyuşturur, kafa bulanıklığı yapar. Uyuşturucu şeklinde bağımlılık yapıyor” dedi.

Prof. Dr. Canan Karatay, Adıyaman Gastronomi Günleri kapsamında Belediye Konuşma Salonu’nda ‘Karatay Mutfağı’ adlı söyleşide konuştu. Programa, Adıyaman Belediye Başkanı Süleyman Kılınç, Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Turgut, Adıyaman Tecim ve Endüstri Odası Başkanı Mustafa Uslu, STK temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.

“EKMEK UYUŞTURUCU GİBİ BAĞIMLILIK YAPIYOR”

Söyleşide bazı besin maddelerinin zararına değinen Canan Karatay, ekmeğin uyuşturucu şeklinde bağımlılık yaptığını söylemiş oldu. Lahmacun şeklinde unlu mamullerinin ekmek olmadığını ifade eden Karatay, “Ekmekler yangını başlatır, beyni uyuşturur, kafa bulanıklığı yapar, uyuşturucu şeklinde bağımlılık yapıyor. Yangını alevlendirmeye başlatır. Adıyaman’ın kavurmalı hıtabı ekmek değildir. Ben fırın ekmeklerinden bahsediyorum. Lahmacun da ekmek değildir. Ben lahmacun yedim diye fotoğrafımı çektiler, kıyametler koptu. Lahmacun ekmek değildir” dedi.

“TARIM İLAÇLARI ÇOK TEHLİKELİ, ALKOL GİBİ KARACİĞERİ YAĞLANDIRIR”

Meyvedeki fruktozun, meyvelere sıkılan ziraat ilaçlarının oldukca tehlikeli bulunduğunu ve alkol şeklinde karaciğer yağlanması yaptığını aktaran Karatay, konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

“Meyve de yenmeyecek bu sebeple şekerleri yükseltiyor. Meyvedeki fruktoz, meyvelere sıkılan ziraat ilaçları oldukca tehlikeli; alkol şeklinde karaciğeri yağlandırır. Organik yağlar, kırmızı etler, zeytinyağı yada tereyağı, vücuda ve kana yağ olarak geçmez. O parçalanıyor ve lüzumlu bölgelere asit olarak gidiyor. Yumurtanın kolesterolü 260 miligrammış günlükkolesterol diye bir şey yok insan vücudu her gün 3 gram kolesterol üretiyor. Yaşantımız ona bağlı, sindirim sitemimiz ona bağlı, beynimiz ona bağlı, gözümüz ona bağlı, hatta beyinde kolesterol üreten hücreler var. Karaciğer bozulursa kolesterollerin üretmesi gerekiyor.”

Karatay’ın konuşmasının peşinden, yazar ve TV programcısı Asuman Kerkez tarafınca ‘Anneannemin Tenceresi’ adlı bir sunum gerçekleştirildi.

Kaynak: DHA

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Designed by Üstad Ajans