Aşk Sözleri, Güzel Sözler Ve Özel Günler İçin Mesajlar

Çavuşoğlu’ndan Macron’a oldukça sert sözler: Ayakları pislik içinde gömülüyken öten horoza benzetiyorum

  • Genel
  • 01 Ekim 2019
  • Çavuşoğlu’ndan Macron’a oldukça sert sözler: Ayakları pislik içinde gömülüyken öten horoza benzetiyorum için yorumlar kapalı
  • 776 KEZ OKUNDU
Çavuşoğlu’ndan Macron’a oldukça sert sözler: Ayakları pislik içinde gömülüyken öten horoza benzetiyorum

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un açıklamalarına tepki gösterdi. Çavuşoğlu, “Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un bugünkü konuşmalarını ayakları pislik içinde gömülüyken öten horoza benzetiyorum” dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un göç problemi ile ifade ve basın özgürlüğü mevzularında Türkiye’ye yönelik eleştirilerine ilişkin, “Macron’un Türkiye’ye dil uzatması haddini aşmaktır.” dedi.

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) Onursal Başkanı olarak Avrupa Konseyi’nin 70. yılı dolayısıyla düzenlenen törene katılmak suretiyle Strazburg’da bulunan Çavuşoğlu, gazetecilere açıklamalarda bulunmuş oldu.

Çavuşoğlu, Macron’un, AKPM Genel Kuruluna hitabında popülizme kapılarak Türkiye’ye yönelik gerçek dışı iddialarda bulunduğunu belirterek, Fransa Cumhurbaşkanının “gereksiz ve gereksiz suçlamalarda bulunmuş olduğu” değerlendirmesini yapmış oldu.

“ELEŞTİRİLMESİ GEREKEN FRANSA GİBİ ÜLKELERDİR”

Macron’un göç mevzusunda Türkiye’yi eleştirmesinin büyük bir talihsizlik bulunduğunu vurgulayan Çavuşoğlu, bugüne dek Avrupa Birliği (AB) ile meydana getirilen anlaşmayı eksiksiz uyguladıklarını anımsattı.

Çavuşoğlu, AB’nin göç mevzusunda yükümlülüklerini yerine getirmediğine işaret ederek, “Eleştirilmesi ihtiyaç duyulan var ise, AB ve AB’nin lideri şeklinde geçinmeye çalışan Fransa şeklinde ülkelerdir. Macron, kaç tane göçmeni Fransa’ya almıştır? O göçmenler yerine Suriye’deki YPG/PKK’lıları Elysee Sarayı’nda sık sık ağırlıyor. Fransa ve AB’nin, Türkiye’ye bir söz söylemeden ilkin dürüst olup sözlerini tutması gerekiyor.” ifadesini kullandı.

“TÜRKİYE’YE ELEŞTİRİ YAPACAK SON ÜLKE FRANSA’DIR” Fransa CumhurbaşkanıEmmanuel Macron

Macron’un Türkiye’deki insan hakları ve basın özgürlüğü mevzularına ilişkin yapmış olduğu yorumlara da değinen Çavuşoğlu, şu şekilde devam etti:

“Türkiye ile ilgili mevzularda eleştiri yapabilecek son olarak ülke bana bakılırsa Fransa ve Cumhurbaşkanı Macron’dur. Benalla skandalından sonrasında ve de Körfez’deki bazı ülkelere Fransa’nın tabanca satmasından sonrasında bunu araştıran gazetecileri, Fransa istihbaratı tek tek gereksiz yere çağırmıştır, baskı yapmıştır. Bugün madem ifade ve basın özgürlüğü mevzusunda Sayın Macron bu kadar kırılgan, AKPM’ye hitap ederken niçin gazeteciler içeri alınmamıştır? Türkiye, kurucu üyesi olduğu AKPM ile ilişkilerini sürdürmüştür, daha iyi ilişkiler geliştirmek için çaba sarfetmiştir. AKPM 70. yıl kutlamasına Fransa’nın engellemesiyle gazeteciler alınmadı. Hani basın özgürlüğü? Öteki taraftan Macron’un Elysee’de basınla ilgili birimi kapattığını biliyoruz. Orada basının yerine YPG/PKK’lı teröristleri ağırlamayı tercih ediyor.”

MACRON’A HOROZ GÖNDERMESİ

Çavuşoğlu, Fransa’da sarı yeleklilerin gösterilerinde polisin tutumu ve bu ülkedeki muhteşem hal sürecine vurgu yaparak, “Hepsi açıkça ortadayken, Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un Türkiye’ye dil uzatması haddini aşmak olmuştur. Macron’un bugünkü konuşmalarını ayakları pislik içinde gömülüyken, öten horoza benzetiyorum.” diye konuştu.

Kaynak: AA

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Designed by Üstad Ajans