Aşk Sözleri, Güzel Sözler Ve Özel Günler İçin Mesajlar

Çeşme’de Hacı Bektaş Veli ve Pir Sultan Abdal heykelleri denize batırıldı

  • Gündem
  • 03 Ekim 2019
  • Çeşme’de Hacı Bektaş Veli ve Pir Sultan Abdal heykelleri denize batırıldı için yorumlar kapalı
  • 809 KEZ OKUNDU
Çeşme’de Hacı Bektaş Veli ve Pir Sultan Abdal heykelleri denize batırıldı

İzmir Çeşme’de Hacı Bektaş Veli ve Pir Sultan Abdal heykelleri, dalış turizmine katkı sağlamak amacıyla denize indirildi. Heykellerin denize inmiş olduğu sırada duaların okunması dikkat çeki.

Hacı Bektaş Veli ve Pir Sultan Abdal heykelleri, Pir Sultan Abdal Kültür ve Sanat Derneği Çeşme şubesi tarafınca düzenlenen, Çeşme Belediyesi ve STK’lar tarafınca desteklenen etkinlikle, dalış turizmine katkı sağlamak amacıyla Çeşme’de dualarla denize batırıldı.

HEYKELLER DENİZDE

Maliyeti, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Çeşme Şubesi’nce karşılanan Pir Sultan Abdal heykeli ile maliyeti Çeşme Belediyesi tarafınca karşılanan Hacı Bektaş Veli heykelleri, Ege Denizi’nde “Hoşgörü Merası” oluşturmak ve Çeşme’de dalış turizmine katkıda bulunmak suretiyle, Makri Adası yanında denize batırıldı. Heykellerin alt bölümünde açıklık bırakılarak, balıkların yuva yapmasına da olanak sağlandı.

VATANDAŞLAR İLGİ GÖSTERDİ

Derin Tabiat Dalış Merkezi’nin önerisiyle, Çeşme Belediyesi ve Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Çeşme Şubesi’nin girişimleriyle gerçekleşen etkinliğe, Grand Yıldız seyahat teknesi de katkı sağlarken, oldukça sayıda sivil cemiyet kuruluşu da destek verdi. Çeşme sahiline kamyonetle getirilen heykeller, vatandaşların büyük ilgisi ile karşılaşırken, oldukça sayıda yurttaş hatıra fotoğrafı çektirdi. Heykeller, sahildeki tekneye vinçle taşındı.

“HOŞGÖRÜ MERASI YARATMAK İÇİN BİR ARAYA GELDİK”

Heykellerin denize batırılması öncesinde bir izahat meydana getiren Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Çeşme Şubesi Başkanı Sedat Mutlu, “Çeşme denizinde bir hoşgörü merası yaratmak için tüm canlarla bir araya geldik. İki büyük pirimizin anıtlarını su altına indireceğiz. Bu etkinlikle, Çeşme’de dalış turizmine destek olmayı ve heykellerin alt bölümündeki suni resiflere oluşturulan deliklerle balıklara yuva olmasını, hem de doğaya can vermeyi ve Alevi Bektaşi felsefesinin doğayla iç içe olmasını göstermeyi hedefledik. Mutluyuz. Bizlere destek veren tüm canlara, bizimle beraber olan ve gelemeyen tüm canlara oldukça teşekkür ediyoruz. Hizmetleri hak katına yazılsın” diye konuştu.”Hem Alevilik için, hem de Çeşme için oldukça mühim”

DUALARLA BATIRDILAR

Heykellerin suya batırılması esnasında ise Alevi büyükbabası Özdoğan Sağlam da kısa bir izahat yaparak, yakarış okudu. Alevi büyükbabası Sağlam yapmış olduğu kısa açıklamada, “Bugün ben de bu güzel vakaya şahit oldum. Hem Alevilik için, hem de Çeşme için oldukça mühim bir vaka. Burasının hoşgörü merasına dönüşmesini oldukça önemsiyoruz. Pirimiz; ‘İlimden gidilmeyen yolu sonu karanlıktır, karanlığa ışık tutanlara ne mutlu’ diye söylerken, aslen nefsini ve aklını dengeli olarak bir arada meblağ ve karanlık zihinlere ışık tutabilir” diye açıkladı. Alevi büyükbabası Özdoğan, açıklamasının arkasından, heykellerin batırılması esnasında yakarış okudu.

Kaynak: İHA

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Designed by Üstad Ajans