Aşk Sözleri, Güzel Sözler Ve Özel Günler İçin Mesajlar

Çinliler iPhone 8’in parmak izi şifresini 20 dakikada kıran aygıt yaptılar

  • Teknoloji
  • 06 Kasım 2019
  • Çinliler iPhone 8’in parmak izi şifresini 20 dakikada kıran aygıt yaptılar için yorumlar kapalı
  • 462 KEZ OKUNDU
Çinliler iPhone 8’in parmak izi şifresini 20 dakikada kıran aygıt yaptılar

Çinli hackerlar, aralarında iPhone 8’in de olduğu oldukça sayıda android ve ios tabanlı cep telefonunun parmak izin şifresini 20 dakika içinde kırmayı başardı.

Akıllı telefonlarda klasik şifrelerin yerine yüz tanıma yada parmak izi şifrelemesiyle giderek daha güvenli hale geldiğimizi düşünsek de Çinli hackerlar, olayın {hiç de} o şekilde olmadığını 20 dakika içinde ispatlamayı başardı.

X-Lab güvenlik yazılımları şirketine bağlı çalışan bir grup hacker, Şangay’da düzenlenen GeekPwn 2019 adlı konferansta parmak izi hackleme yöntemlerini lanse etti.

140 DOLARLIK EKİPMANLA 20 DAKİKADA KIRDILAR

Bir tek 140 dolar doğrusu ortalama 800 TL’lik bir ekipman kullanan hackerlar, herhangi bir parmak izi tarayıcısının 20 dakika içinde kaldırılabileceğini ortaya koydu.

X-Lab takımının lideri Chen Yu, konuşma esnasında salonda yer edinen izleyicilerden bir gönüllüyü sahneye çağırarak bir camın üstüne parmağını koymasını istedi. İzleyicinin camın üstünde bıraktığı parmak izini bayağı bir akıllı telefonla fotoğraflayan ekip, sonrasında bunu kendi geliştirdikleri bir uygulamaya yönlendirdi. Kullanılan yöntemin tam olarak ne olduğu açıklanmadı. Fakat tahminlere nazaran fotoğrafı çekilen parmak izinin bir 3D yazıcı kullanılarak klonlandığı tahmin ediliyor.

BÜTÜN AKILLI TELEFONLAR TEHDİT ALTINDA

Klonlama işlemi, güvenlik sebepleriyle fizyolojik olarak seyircilere gösterilmedi. Fakat elde edilmiş klonla üç ayrı akıllı telefonun parmak izi şifrelemesi aşıldı. İşin en fena tarafı da bu üç ayrı akıllı telefonun her birinin birbirinden değişik parmak izi şifreleme yöntemi kullanıyor olmasıydı. Telefonların biri sığal, diğeri optik ve sonuncusu ise ultrasonik parmak izi tarama teknoloji kullanıyordu. Ki bu, bugünkü akıllı telefon dünyasında üretilen telefonlar tarafınca kullanılan tüm parmak izi tarama teknolojilerinin aşılabildiği anlamına geliyor.

PARMAK İZİNİ ÇALDIRMAMAK İÇİN NE YAPABİLİRİZ?

Peki son çıkan akıllı telefonların neredeyse tamamında yer edinen parmak izi şifrelemesi eğer bu kadar kolay kırılabiliyorsa, akıllı telefon kullanıcıları parmak izi şifresi kırabilen hackerlardan iyi mi korunacak? Doğrusu ne yapmak gerekiyor. Uzmanların bu konudaki çözümü net: Dokunduğunuz tüm yüzeyleri sonrasında iyice bir paklayın.

Normal olarak günümüz dünyasında pratikte gerçekleştirilebilmesi neredeyse olanaksız bir tavsiye.

Bu probleminin ilk farkına varan akıllı telefon üreticilerinden Samsung, Galaxy S11’de ‘hepsi bir arada’ multi unsur doğrulama çözümü üstünde çalışıyor. Buna nazaran gelecek S11’lerdePIN, gizyazı ve parmak izinden oluşan bir kombinasyon şifreleme yöntemi kullanılacak.

Bir de elbet, herhangi bir yüzeyde bıraktığımız parmak izini 800 TL’lik bir ekipmanla 20 dakika içinde kopyalayabilen bir hacker teknolojisinden bahsediyorsak, kim bilir endişelenmemiz ihtiyaç duyulan son şeylerden biri akıllı telefonumuzun kırılıp kırılamayacağı olmalı. Her insanda benzeri olmayan olduğu kabul edilen parmak izlerini ele geçirebilen hackerların bununla neler yapabileceği mevzusu, muhtemelen artık çalanın hayal gücüne ve insafına kalmış bir sorun.

VİDEO: Çinliler 800 TL’lik ekipmanla iPhone 8’in de aralarında bulunmuş olduğu telefonlardaki parmak izi şifresini 20 dakikada kırdılar

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Designed by Üstad Ajans