Aşk Sözleri, Güzel Sözler Ve Özel Günler İçin Mesajlar

Denediği 12 mango ağacından 45 bin lira para kazandı

  • Genel
  • 03 Aralık 2019
  • Denediği 12 mango ağacından 45 bin lira para kazandı için yorumlar kapalı
  • 506 KEZ OKUNDU
Denediği 12 mango ağacından 45 bin lira para kazandı

Antalya’da muz üretimi meydana getiren Hamdi Tekin, tecrübe etme amaçlı diktiği mango ağaçlarından 45 bin lira gelir elde etti.

Antalya’nın Gazipaşa ilçesinde, 7 yıl ilkin muz bahçesi içine tecrübe etme amaçlı mango fidanı dikimi meydana getiren Hamdi Tekin, bu yıl hasadını yapmış olduğu 12 ağaçtan 2 bin mango meyve elde edip, 45 bin lira gelir sağlamış oldu.

Gazipaşa’nın Zeytinada Mahallesi’nde muz üreticiliği meydana getiren Hamdi Tekin, 7 yıl ilkin muz bahçesinin içine tecrübe etme amaçlı 12 mango fidanı dikti. 3 yıl içinde mango hasadına başlamış olan Tekin, ilk yıllarda 30 meyve elde etti. Hamdi Tekin’in ağaçları büyüdükçe verdiği meyve sayısı da arttı. Tekin, bu yıl 12 mango ağacından, 2 bin meyve hasadı yapmış oldu. Mangoları, kilosu 40 liradan toptan satan Hamdi Tekin, 12 mango ağacından ortalama 45 bin lira gelir elde etti.

“EKİLMESİNİ TAVSİYE EDİYORUM”

Muz ve mango üreticisi Hamdi Tekin, “Muz üreticisiyim. 10 dekar muz bahçem var. Ek gelir deposu olarak 7 yıl ilkin mango üretimine geçtik. Ağaç, bu bölgeyi sevmiş oldu. İklimini tutturduk. Ben ziraatçi arkadaşlara bu meyveyi ekmesini tavsiye ediyorum. Oldukca güzel bir gelir deposu. Yöremizde gelecek nesle bırakacağımız bir miras.”

12 AĞAÇTAN 45 BİN LİRA

Mangonun kilo fiyatının muzdan katbekat fazla bulunduğunu vurgulayan Hamdi Tekin, “Muzun kilosu 4 lira, mangonun kilosu 40 lira. Arada büyük fark var. Bunu değerlendirmemiz lazım. Ziraat ve Orman Bakanlığımızdan bilhassa destek bekliyoruz. Çiftçiler için, mangonun çoğalması için. Bir ağaçtan 4 bin lira para kazandım. 12 ağaçtan toplam 45 bin lira kazandım. Bu mango altın yumurtlayan bir ağaç. Bunun kıymetini bilelim çiftçiler olarak.”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Designed by Üstad Ajans