Aşk Sözleri, Güzel Sözler Ve Özel Günler İçin Mesajlar

Down Sendromu nedir? 21 Mart Dünya Down Sendromu Günü mesajları ve sözleri!

Down Sendromu nedir? 21 Mart Dünya Down Sendromu Günü mesajları ve sözleri!

 nedir? 21 Mart Dünya  ve sözleri!

 nedir? Down Sendromu’na farkındalık oluşturmak adına her yıl 21 Mart tarihinde çeşitli etkinlikler yapılıyor. 21 Mart  sözleri vatandaşlar tarafından araştırılıyor. Down sendromu, trizomi 21; genetik düzensizlik sonucu insanın 21. kromozom çiftinde fazladan bir kromozom bulunması durumudur. Bu nedenle Down sendromlu kişilerde genetik bozukluk ortaya çıkmaktadır. Peki, ? İşte, Down Sendromu Günü mesajları sözleri…

 nedir? 21 Mart Dünya  ve sözleri, bu anlamlı günde farkındalık yaratmak isteyen kişiler tarafından araştırılıyor. Birleşmiş Milletler’in, 10 Kasım 2011 kararıyla 21 Mart tarihini resmi Dünya Down Sendromu Günü olarak tanımasının ardından dünya genelinde çeşitli etkinliklerle farkındalık yaratılıyor. Sosyal medyada da Down Sendromu Günü mesajları ve sözleri paylaşılıyor. İşte, Dünya Down Sendromu Günü mesajları!

21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü

DOWN SENDROMU NEDİR?

Down sendromu, trizomi 21; genetik düzensizlik sonucu insanın 21. kromozom çiftinde fazladan bir kromozom bulunması durumu ve bunun sonucu olarak ortaya çıkan genetik bir bozukluktur. Down sendromu vücutta yapısal ve fonksiyonel değişiklikler ile karakterize edilir. Vücuttaki küçük ve büyük farklılıkların kombinasyonu yapısal olarak sergilenir

Down sendromu sık sık zihinsel kavramadaki bozukluklar ve fiziksel gelişimin tipik yüz görünümü gibi farklı olmasıyla ilişkilendirilir. Çoğunlukla hafif veya orta seviyeli öğrenme güçlüğü gibi sorunlar taşır.

Down sendromu gebelik sırasında ya da doğumda tanımlanabilen bir rahatsızlıktır. Down sendromuna her 800 ile 1000 doğumda 1 oranında rastlanır; istatistikler anne yaşının artışıyla bu oranın yükseldiğini göstermiştir, diğer etkenlerin payı küçüktür.

DOWN SENDROMU FARKINDALIK GÜNÜ’NÜN ÖNEMİ NEDİR?

Birleşmiş Milletler’in, 10 Kasım 2011 kararıyla 21 Mart tarihini resmi Dünya Down Sendromu Günü olarak tanımasının ardından dünya genelinde çeşitli etkinlikler farkındalık yaratıyor. Dünya genelinde down sendromluların huzur ve refahı için çalışmalar yapılıyor.

21 Mart’ta kutlanmasının ise ayrı bir sebebi var. 21. kromozomlarının 2 tane yerine 3 tane olması takvimlerde 21 ve 3 rakamını özel kılıyor. Bu yüzden Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü 21 Mart’ta kutlanıyor. Dünya genelinde 6 milyon insan bu genetik farklılığı taşıyor.

21 MART DOWN SENDROMU GÜNÜ SÖZLERİ

Hayat farklılıklarla güzel, onlarla çok daha güzel..

Birlikte Elele Başarabiliriz

Bugün, Dünyanın en güzel gülüşlü insanlarının günü.

Onların samimi sevgileri tüm dünyaya yeter…

Sıcacık gülüşünüzün tertemiz kalplerinizin ve dünyaya kattiginiz + 1 değerin farkındayız

Dünya farklılıklarla güzel.

21 Mart tarihinin seçilmesinideki en önemli neden ise Down Sendromlu bireylerde 21. kromozomun 3 tane olması.

Yeryüzü Meleklerimizin günü kutlu olsun

Evet bizler farklıyız. Ama sizin düşündüğünüz gibi değil. Farklıyız çünkü yargılamayız. Farklıyız çünkü içimizde kötülük yoktur.

Sizlerden biriyim. Dost canlısıyım, eğlenmeyi severim, birazcık inatçıyım.

Benim sevgim dünyaya yeter. Farklıyım. Farkında mısın?

Gerçek dostlar kromozom saymaz. Çünkü down sendromu 1 eksiklik değil +1 fazlalıktır.

Down sendromu bir hastalık değildir. Size bulaşmaz. KORKMAYIN!

Benzerliklerimizin farkında mısın?

Evet bizler farklıyız. Ama sizin düşündüğünüz gibi değil. Farklıyız çünkü yargılamayız. Farklıyız çünkü içimizde kötülük yoktur. Bu yüzden ben down sendromumla gurur duyuyorum.

Benim sevgim dünyaya yeter. Farklıyım. Farkında mısın?

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Designed by Üstad Ajans