Aşk Sözleri, Güzel Sözler Ve Özel Günler İçin Mesajlar

Evli ve çocuklu asgari ücretlilerin maaşları, vergi diliminden dolayı bu aydan itibaren noksan yatacak

  • Gündem
  • 30 Eylül 2019
  • Evli ve çocuklu asgari ücretlilerin maaşları, vergi diliminden dolayı bu aydan itibaren noksan yatacak için yorumlar kapalı
  • 695 KEZ OKUNDU
Evli ve çocuklu asgari ücretlilerin maaşları, vergi diliminden dolayı bu aydan itibaren noksan yatacak

Evli ve çocuklu asgari ücretliler, bu aydan itibaren gelir vergisi diliminden etkilenmeye başlamış olacak. Yüzde 20 gelir vergisi dilimine girecekleri için, AGİ ile beraber ellerine geçen net ücret, bu aydan itibaren düşecek. Evli ve çocuklu asgari ücretlilerin eline geçen para bu ay 28 lira ile 78 lira içinde azalacak.

Türkiye’de ücretler, gelire gore artan oranlarda vergilendiriliyor. Gelir Vergisi Kanunu’na gore, 2019 senesinde 18 bin liraya kadar olan ücret gelirlerinde yüzde 15; 18-40 bin lira arasındaki ücret gelirlerinde yüzde 20; 40-148 bin lira arasındaki ücret gelirlerinde yüzde 27; 148 bin lirayı aşan ücret gelirlerinde ise yüzde 35 oranında vergi uygulanıyor.

Ücretlilerin vergiye doğal olarak gelirleri hesaplanırken, ilkin brüt gelirlerinden yüzde 14 oranındaki toplumsal güvenlik primi işçi oranı ve yüzde 1 oranındaki işsizlik sigortası primi işçi oranı düşülüyor. Kalan meblağ vergi matrahını oluşturuyor. 2019 yılı için brüt 2 bin 558.40 lira olan asgari ücretin gelir vergisi matrahı 2 bin 174.64 TL düzeyinde bulunuyor.

Kamuoyunda net asgari ücret bu yıl için 2.020.91 TL olarak biliniyor. Sadece, bu ücretin içinde, bekar asgari ücretliler için ödenen aylık 191.88 TL tutarındaki asgari geçim indirimi (AGİ) de yer ediniyor. Dolayısıyla, 2019 yılı için gerçekte net asgari ücret 1.829.03 TL’dir. AGİ ile beraber ele geçen net ücret 2 bin 20.91 TL oluyor. Her yıl aralık ayında duyuru edilen asgari ücret, bekar ve çocuksuz işçiler için hesaplanan AGİ tutarı eklenmiş rakamlardan oluşuyor.

BEKAR ASGARİ ÜCRETLİ VERGİ ARTIŞINDAN ETKİLENMİYOR

Geçmiş yıllarda bekar asgari ücretliler de senenin ilerleyen aylarından itibaren yüzde 20 gelir vergisi dilimine girdikleri için ellerine geçen net ücret, eylül yada ekim ayından itibaren azalmaya başlıyordu. Bekar işçilerin gelir vergisi diliminden etkilenmemesi için 2016 ve 2017 yıllarında geçici yasal düzenlemeler yapılmış oldu. 2018 senesinde ise bu uygulama kalıcı hale getirildi. 2016 yılından beri bekar ve çocuksuz asgari ücretlilerin AGİ ile beraber ellerine geçen ücret yıl süresince değişmiyor. Ocak ayında ne alıyorlarsa, aralık ayında da aynı tutarı alıyorlar.

Eğer yasal düzenleme yapılmamış olsaydı, asgari ücretle çalışan bekar ve çocuksuz işçilerin 2.020.91 TL olan ele geçen net asgari tutarı, bu ay 1.942 TL’ye, gelecek aydan itibaren de 1.912 TL’ye düşecekti. Bekar asgari ücretliler, yasal düzenleme yardımıyla yıl süresince 2.020.91 TL ücret almaya başladı.

Bu yasal düzenleme, çocuklu asgari ücretlileri ise gelir vergisi dilimindeki artıştan sınırı olan bir halde koruyor. AGİ ile beraber ele geçen net ücret ocak ayında kaç lira olursa olsun, gelir vergisi dilimindeki artış karşısında ücretin 2 bin 20 liranın altına düşmesi önleniyor.

Yasa değişikliği olmasaydı eşi çalışmayan 1 çocuklu işçinin ocak ayında 2.088 TL olan eline geçen net tutarı ekim ayında 1.979 TL’ye kadar düşecek iken, 2.020 TL’de durağan(durgun) kalıyor.

ÇOCUKLAR İÇİN VERİLEN AGİ VERGİ DİLİMİYLE ERİYOR

Gelir vergisi dilimindeki artış, çocuk sayısı fazla olan çalışanları daha oldukça etkiliyor. Eşi çalışmayan 3 çocuklu bir asgari ücretli ocak ayından bu yana AGİ ile beraber net 2 bin 155 TL ücret alıyordu. Söz mevzusu işçinin net tutarı bu ay 2 bin 76 TL’ye, gelecek aydan itibaren de yıl sonuna kadar 2 bin 46 TL’ye düşecek.

Habertürk’ten Ahmet Kıvanç’ın haberine gore, eşi çalışmayan 2 çocuklu bir işçinin ocaktan beri 2 bin 116 TL olan net tutarı de bu ay 2 bin 38 TL’ye, ekimden itibaren de 2 bin 20 TL’ye gerileyecek.

Kamuoyunda, asgari ücretle çalışan ve eşi çalışmayan üç çocuklu işçiden vergi alınmadığı biliniyor. Bu durum, 2019 yılı için ilk sekiz aylık dönemde geçerli. Eylül ayından itibaren ise üç çocuklu ve iki çocuklu asgari ücretli işçi vergi ödemeye başlıyor. Dolayısıyla, 2 ve 3 çocuklu işçilerin net ücretleri eylül ayında 78.59 lira azalıyor. Ekim ayında ise eylül ayına gore 2 çocuklu işçinin 17.35 lira, 3 çocuklu işçinin de 30.15 lira kaybı olacak.

Gelir vergisi dilimindeki artış dolayısıyla, eşi çalışmayan 3 çocuklu bir işçinin senelik kaybı 405 TL, 2 çocuklu işçinin 366 TL, 1 çocuklu işçinin de 268 TL oluyor. Eşi çalışan 4 çocuklu işçinin senelik kaybı ise 405 TL’ye ulaşıyor.

Vergi dilimindeki artıştan asgari ücretin üstünde para kazanan çalışanlar daha çok etkileniyor. Eşi çalışmayan ve 3 evladı bulunan çalışanlar için hesaplama yaptığımızda şunu görüyoruz. Vergi dilimindeki artıştan dolayı senelik ödedikleri ilave vergi tutarı, brüt tutarı 3 bin lira olanlarda 630 TL; brüt tutarı 3500 lira olanlarda 885 TL ve brüt tutarı 4 bin lira olanlarda 1.196 TL’ye ulaşıyor.

VERGİDE AYRIM YAPILAMIYOR

Vergi ile ilgili bir düzenleme yapılırken yalnız asgari ücretlilere yönelik düzenleme yapılamıyor. Tüm çalışanların kazançlarının asgari tutara kadar kısmı, meydana getirilen düzenlemeden etkileniyor.

Toplumsal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) verilerine gore, bordrolarda beyan edilen averaj kazanç bu yıl 4 bin 13 lira düzeyinde bulunuyor. Averaj kazançlar brüt asgari ücretin yalnız yüzde 56 üstünde seyrediyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Designed by Üstad Ajans