Aşk Sözleri, Güzel Sözler Ve Özel Günler İçin Mesajlar

Go’nun ustası Lee Se-dol, suni zeka kurbanı oldu: Ustalaşmış mücadelelerden emekli oldu

  • Dünya / Teknoloji
  • 29 Kasım 2019
  • Go’nun ustası Lee Se-dol, suni zeka kurbanı oldu: Ustalaşmış mücadelelerden emekli oldu için yorumlar kapalı
  • 462 KEZ OKUNDU
Go’nun ustası Lee Se-dol, suni zeka kurbanı oldu: Ustalaşmış mücadelelerden emekli oldu

Uzakdoğu’nun antik dönemlerden bu yana oynanan strateji oyunu Go’nun ustalarından Lee Se-dol, ustalaşmış mücadelelerden emekli bulunduğunu deklare etti. Se-dol, bu sonucu alma sebebi olarak suni zekayı gösterdi.

Cenup Koreli Go ustası Lee Se-dol, ustalaşmış turnuvalardan emekli bulunduğunu deklare etti. Lee Se-dol, bu sonucuna gerekçe olarak suni zekanın yenilemeyecek olmasını gösterdi.

Go ustası üç yıl ilkin Google’ın AlphaGo adlı suni zekasıyla bir takım maç yapmıştı. Lee, Google’ın suni zekasıyla yapmış olduğu kıyasıya geçen beş maçtan yalnızca birini kazanabilmişti. Lee’nin galibiyeti, Google AlphaGo’nun almış olduğu tek yenilgi olmuştu. Gene de Lee Se-dol de kati olarak yenik olmuştu. O günden bu yana AlphaGo gelişmeye devam ediyor ve peş peşe usta oyuncuları yenik ediyor.

Lee Se-dol, yapmış olduğu açıklamada “Suni zekanın Go oyunlarına girmesiyle beraber, çılgınca efor sarf ederek zirveye çıksam da en üstte olmadığımı fark ettim” derken, “Bir numara olsam bile orada yenilemeyecek bir varlık var” diye konuştu.

TAVLA GİBİ OYUNLARA DA YAPAY ZEKA GİRDİ

Lee ek olarak, 2016 yılındaki galibiyetinin de muhtemelen Google’ın suni zekasındaki bir hatadan kaynaklandığını, bu hatanın da direkt karşılanamayacak bir hamle yapmasının arkasından geldiğini söylemiş oldu. Böylece AlphaGo beklenmedik bir pozisyonda kaldı ve açık verdi. Bu da Lee’yi galibiyete götürdü.

Tavla şeklinde klasik oyunlara suni zeka çoktan girmiş durumda. Dama oynayan pek oldukca suni zeka modülü bulunuyor. 1997 senesinde IBM’in Deep Blue bilgisayarı, dünya satranç şampiyonu Gary Kasparov’u yenik etmişti.

Go oyunu suni zeka geliştiriciler için oldukça mühim. Bu antik dönemden kalma oyunda oyuncular siyah ya da beyaz renkte taşları sırayla tahtaya diziyorlar. Oyun alanı ise 19×19 boyutunda, bu da haliyle neredeyse sonsuz değişik olasılık yaratıyor. Bundan dolayı de makinelerin sisteme uyum sağlayıp muhteşem hale gelmesini oldukça zor bir durum oluyor.

Ustalaşmış oyunları bırakan Lee Se-dol, tam olarak kendisini oyunlardan emekli olmaya iten suni zekalar üstünde çalışacak. Se-dol ek olarak Kore’nin şu anda ilk beşte bulunan tüm Go oyuncularını yenen suni zeka HanDol ile de bir maç meydana getirecek.

Haber Videosu: Go’nun ustası Lee Se-dol, suni zeka kurbanı oldu: Ustalaşmış mücadelelerden emekli oldu

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Designed by Üstad Ajans