Aşk Sözleri, Güzel Sözler Ve Özel Günler İçin Mesajlar

Hamsinin fiyatı bu sürem ilk kez bu kadar düştü: 3 kilosu 10 TL

  • Gündem
  • 02 Ekim 2019
  • Hamsinin fiyatı bu sürem ilk kez bu kadar düştü: 3 kilosu 10 TL için yorumlar kapalı
  • 694 KEZ OKUNDU
Hamsinin fiyatı bu sürem ilk kez bu kadar düştü: 3 kilosu 10 TL

10 gün ilkin kilosu 25 TL’ye satılan hamsi, sezonun en düşük fiyatını görmüş oldu. Bazı tezgahlarda 3 kilosu 10 TL’ye satılan hamsi hem vatandaşı hem de balıkçıları sevindirdi.

Trabzon’da bu sürem ilk kez bu kadar oldukça olan hamsi hem vatandaşı hem de balıkçıyı memnun etti. Ortalama 10 gün ilkin kilosu 25 TL’den satılan hamsi bugün itibariyle bazı tezgahlarda 3 kilosu 10 TL’den satılıyor.

Son birkaç senedir doğru dürüst hamsi yiyemediklerinden yakınan vatandaşlar bu sürem bolca hamsi yiyeceklerini belirtirken 5-6 senedir da ilk kez fiyatının bu kadar düştüğünü söylemiş oldu. Balıkçılar artık hamsi mevsiminin yavaş yavaş başladığını belirtirken bu sürem hamsinin bolca olacağını ümit ediyor.

“BOL OLUNCA FİYATTA DÜŞTÜ”

Havaların birazcık daha soğuması hamsinin lezzetini de pozitif yönde etkileyeceğini kaydeden balıkçılar son yıllarda hamsinin fiyatının asla bu kadar gerilemediğini belirtti. Balıkçı esnaflardan Mehmet Örseloğlu, artık hamsi mevsiminin yavaş yavaş başladığını belirterek “Bolca olunca fiyatı da aşağıya düşüyor. Son yıllarda hamsinin fiyatı asla bu kadar aşağıya inmedi. Son yıllarda hamsi esasen azca çıkıyordu. Bu yıl palamut pek olmayınca hamsi bolca oldu. Dolayısıyla bolca olunca fiyatta düştü. Sadece hamsinin fiyatı günü gününe pek uymaz. Bugün 3 kilosu 10 TL ise yarın oldukça daha değişik olabilir. Havaların birazcık daha soğuması gerekir. Deniz suyu soğuk olursa hamsi de daha leziz olur” dedi.

“FİYATLAR DAHA DA DÜŞECEK”

Esnaflardan Yakup Bektaşoğlu da yerli hamsinin kilosu 5-10 TL içinde değiştiğini belirterek “Bugün oldukça güzel hamsiler geldi. Trabzon, Sinop hamsisi tezgahlarda yerini almış durumda. Yerli hamsinin kilosu 5-10 TL arası değişiyor. Sinop hamsisi ise 12,5-15 TL içinde değişiyor. Mezgit 7,5 TL’den 20 TL kadar var. Balık tutarları bugün itibariyle düştü diyebiliriz. Yedi gün ilkin fiyat daha yüksekti. İnşallah fiyatlar daha da düşecek” diye konuştu

“BU SENE İNŞALLAH BOL BOL YİYECEĞİZ”

Ali Rıza Yeşilyurt adlı vatandaşta fiyattan oldukça memnun olduklarını ifade ederek “Bu yıl fiyattan oldukça memnunuz. Geçen yıl doğru dürüst hamsi yiyemedik. Geçen yıl palamut daha boldu, bu yıl ise hamsi daha bolca. Hamsinin son 5-6 senedir bu kadar ucuz bulunduğunu hatırlamıyorum. Aslına bakarsanız son 3-4 yıl hamsi yiyemedik. Bu yıl inşallah bol miktarda yiyeceğiz” ifadelerini kullandı.

Öte taraftan Trabzon hamsinin 3 kilosu 10 TL ile kilosu 15 TL içinde değişirken, mezgit 5-20, istavrit 10-15 barbun 30-40 TL’den satılıyor.

Kaynak: İHA

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Designed by Üstad Ajans