Aşk Sözleri, Güzel Sözler Ve Özel Günler İçin Mesajlar

Hüsnü Mübarek neden öldü? kimdi? Hüsnü Mübarek biyografisi

Hüsnü Mübarek neden öldü? kimdi? Hüsnü Mübarek biyografisi

Hüsnü Kutsal niçin öldü? kimdi? Hüsnü Kutsal biyografisi

Hüsnü Kutsal’in ölüm haberi duyulduktan sonrasında dünya haberlerinde gündem oldu. Peki Hüsnü Kutsal kimdir, niçin öldü. Mısır eski devlet başkanı Hüsnü Kutsal 2011 de gerçekleşen sokak gösterilerinden sonrasında ilkin yetkilerini yardımcısına devretti sonrasında ise görevinden çekilme etti. Hüsnü Kutsal kimdir, niçin öldü, kaç yaşındaydı?

Hüsnü Kutsal kimdir araması vatandaşlar tarafınca yapılmaya başlandı. 1981-2011 arası Mısır devlet başkanı olarak vazife icra eden Hüsnü Kutsal 2011 deki sokak gösterilerinden sonrasında ilkin görevini yardımcısına devretti sonrasında ise çekilme etti. Sovyetler Donanmasında ileri uçuş ve bombardıman tekniği ile alakalı tahsil alıp Mısır Hava Kuvvetlerinde görevler icra eden Hüsnü Kutsal 92 yaşlarında yaşamını yitirdi. Peki Hüsnü Kutsal kimdir?

Muhammed Hüsnü Said Kutsal (d. 4 Mayıs 1928), Mısırlı asker ve devlet adamı. 1981-2011 yılları aralığında Mısır cumhurbaşkanı. 2011’in Ocak ayında süregelen yaygın halk gösterilerinden sonrasında, ilkin 10 Şubat 2011 tarihinde yetkilerini yardımcısı olan Ömer Süleyman’a devretti, ertesi gün de görevinden çekilme etti.

Kahire’deki Mısır Askeri Akademisi’ni (1949) ve Bilbays’taki Havacılık Akademisi’ni tamamladı (1950). Sovyetler Donanması’nde ileri uçuş ve bombardıman teknikleri hikayesinde tahsil gördü. Mısır Hava Kuvvetleri’nde muhtelif görevler üstlendikten sonrasında 1966-69 içinde Hava Akademisi komutanlığını yürüttü. 1972’de Enver Sedat tarafınca hava kuvvetleri komutanlığına getirildi. Ekim 1973’te İsrail’le meydana getirilen Yom Kippur Savaşı’nın ilk günlerinde Mısır Hava Kuvvetleri’nin elde etmiş olduğu başarılarda mühim rol oynadı. Ertesi sene mareşal oldu.

Nisan 1975’te devlet başkanı yardımcılığına atandı. Fas, Cezayir ve Moritanya içinde Batı Sahra’nın (İspanyol Sahrası) geleceğiyle alakalı anlaşmazlıkta arabuluculuk yapmış oldu.

Devlet başkanlığı

6 Ekim 1981’de Enver Sedat’ın bir suikast nihayetinde öldürülmesi üstüne devlet başkanı oldu. Bu görevde diğeri Arap ülkeleriyle ilişkileri geliştirmeye çalıştı. 1982’de Lübnan’ı işgal eden İsrail’le yakınlaşma politikasından uzaklaştı. 1987’de altı senelik ikinci bir devre için, oyların yüzde 97’tepsi alarak devlet başkanlığına tekrar seçildi. 1989’da, Enver Sedat döneminde İsrail’le icra ettiği sulh antlaşması yüzünden Arap Donanması’nden çıkarılmış olan Mısır yine birliğe kabul edildi, merkezi de Kahire’ye taşındı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Designed by Üstad Ajans