Aşk Sözleri, Güzel Sözler Ve Özel Günler İçin Mesajlar

İlacın memelerini büyüttüğü için Johnson&Johnsona açmış olduğu davayı kazanmıştır

  • Yaşam
  • 09 Ekim 2019
  • İlacın memelerini büyüttüğü için Johnson&Johnsona açmış olduğu davayı kazanmıştır için yorumlar kapalı
  • 606 KEZ OKUNDU
İlacın memelerini büyüttüğü için Johnson&Johnsona açmış olduğu davayı kazanmıştır

Almış olduğu ilaçların memelerini büyüttüğünü ileri sürerek Johnson & Johnson’a dava açan 26 yaşındaki Nicholas Murray, 8 milyar dolar tazminat kazanmıştır.

Amerikan ilaç şirketi Johnson & Johnson, almış olduğu anti-psikotik ilaçların memelerini büyüttüğü ve ilacın üstünde bu mevzuda bir uyarının yer almadığını söyleyerek dava açan bir kişiye 8 milyar dolar tazminat ödemeye mahkum edildi.

ABD’nin Philadelphia kentinde görülen davada jüri, firmanın iştiraki Janssen tarafınca üretilen Risperdal adlı ilacı kullanan 26 yaşındaki Nicholas Murray’i haklı buldu. Kararın aynı gerekçeyle eyalette şirkete dava açan binlerce şahıs için emsal oluşturabileceği belirtiliyor.

Murray’nin avukatları, Janssen’in Risperdal’ı pazarlarken “karı, hastaların sağlığından önde tuttuğunu” savundu.

ŞİRKET TEMYİZE GİDECEK

Johnson & Johnson, “çok büyük derecede orantısız” söylediği sonucu temyize götüreceğini deklare etti.

Amerikan ilaç devi vajina ameliyatlarında kullanılan ağlar (mesh) ve asbestli olduğu öne sürülen bebek pudraları sebebiyle de davalarla karşı karşıya.

Şirket Ağustos’ta da Oklahoma’da bağımlılık icra eden ağrı kesicilerle kamu zararına yol açmış olduğu nedeni öne sürülerek 572 milyon dolar ceza almıştı.

Risperdal davasında 2003’te otizm spektrum bozukluğu teşhisi konulmuş olan Murray’nin bu ilacı kullanmaya başladıktan sonrasında memelerinin büyümüş olduğu açıklandı. Risperdal, şizofreni ve bipolar bozukluk tedavisinde kullanılıyor.

Şirket yetkilileri, kararın temyizde bozulacağından güvenilir olduklarını, mahkemenin avukatların ilacın etiketiyle ilgili “ana kanıtlarını” göstermesine izin vermediğini savundu.

2015’te Murray, firmanın ilacın riskleri mevzusunda kullanıcıları uyarmadığı nedeni öne sürülerek 1,75 milyon dolar tazminata hak kazanmış, temyiz mahkemesi geçen yıl tazminat miktarını 680 bin dolara indirmişti.

BBC

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Designed by Üstad Ajans