Aşk Sözleri, Güzel Sözler Ve Özel Günler İçin Mesajlar

Irak’ta süregelen gösteriler üçüncü gününde devam ediyor: Ölü sayısı 19’a terfi etti

  • Genel
  • 03 Ekim 2019
  • Irak’ta süregelen gösteriler üçüncü gününde devam ediyor: Ölü sayısı 19’a terfi etti için yorumlar kapalı
  • 494 KEZ OKUNDU
Irak’ta süregelen gösteriler üçüncü gününde devam ediyor: Ölü sayısı 19’a terfi etti

Irak’ın başkenti Bağdat ile güneydeki bazı illerde, “işsizlik, yolsuzluk ve kamu hizmeti yoksunluğu”nu protesto etmek amacıyla 1 Ekim’de süregelen gösteriler üçüncü gününde devam ediyor. Gösterilerde 19 şahıs öldü, 200’den fazla şahıs yaralandı.

Irak’ın başkenti Bağdat’ta devam eden gösteriler sebebiyle dün kapatılan hükümet binalarının bulunmuş olduğu korunaklı Yeşil Bölge’de sıkı güvenlik önlemleri sürüyor.

Bağdat Polis Müdürlüğünde görevli Ahmed Halef, göstericilerin Yeşil Bölge’ye girmesini önlemek için tüm girişlerinin kapatıldığını ve çevresinde sıkı güvenlik önlemleri alındığını söylemiş oldu.

Bağdat Internasyonal Havalimanı’na gelen göstericileri engellemek için güvenlik güçlerinin göz yaşartıcı gaz kullandığını belirten Halef, onlarca göstericinin gazdan etkilendiğini beyan etti.

IRAK’TA GÖSTERİCİLER BAZI HÜKÜMET BİNALARINI ATEŞE VERDİ

Er-Rafideyn Operasyonlar Komutanlığı’nda görevli subaylardan Hakim el-Esedi, göstericilerin Zikar vilayetine bağlı Suk eş-Şuyuh ve Ed-Devaye ilçelerindeki kaymakamlık binaları, Suk eş-Şuyuh belediye binası ve En-Nasıriyye kentindeki mühendisler sendikası binasını ateşe verdiğini belirtti.

IRAK’IN 3 KENTİNDE DAHA SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI

Irak’ta başkent Bağdat’ın peşinden gösteriler sebebiyle 3 kentte daha sokağa çıkma yasağı deklare edildi.

Irak yönetimi, hükümet karşıtı gösterilerin yoğun olduğu Bağdat’tan sonrasında Zikar (Nasiriyye), Meysan (Amara) ve Babil (Hile) kentlerinde de sokağa çıkma yasağı uygulamaya başladı.

Gösterilerin devam etmiş olduğu Basra, Divaniye, Kerbela, Vasit ve Kerkük benzer biçimde bazı kentlerde ise hemen hemen bu yönde bir karar duyurulmadı.

Bağdat’ta sokağa çıkma yasağı ve yoğun güvenlik önlemlerine karşın hükümet karşıtı gösteriler devam ediyor.

BAĞDAT’TA YEŞİL BÖLGE’DE PATLAMA

Irak’ın başkenti Bağdat’taki hükümet binalarının bulunmuş olduğu korunaklı Yeşil Bölge’de bir patlama meydana geldi.

Güvenlik kaynaklarından alınan bilgiye nazaran patlama Yeşil Bölge’nin iki roket ile hedef alınması sonucu meydana geldi. Saldırıda can kaybı yaşanmadı.

GÖSTERİLERDE 19 KİŞİ ÖLDÜ, 200’DEN FAZLA KİŞİ YARALANDI

Bağımsız etkinlik gösteren Irak İnsan Hakları Örgütü, başkent Bağdat ile cenup kentlerinde “yolsuzluk, işsizlik ve kamu hizmeti yoksunluğu” sebebiyle süregelen gösterilerde şu ana kadar 19 birinin yaşamını kaybettiğini, 200’den fazla birinin yaralandığını deklare etti.

SOSYAL MEDYAYA VE İNTERNETE ERİŞİM DURDU

Irak yönetimi, hükümet karşıtı gösterilerden dolayı ülkede internete ve toplumsal medyaya erişimi durdurdu.

Hükümet; Twitter, Feysbuk, Instagram ve Whatsapp benzer biçimde toplumsal medya ve yazışma mecralarına erişimi engelledi.

IRAK MERKEZ BAKNASI, İRAN MİLLİ BANKASI’NA KISITLAMA GETİRDİ

İran Ulusal Bankası Genel Müdür Yardımcısı Muhsin Eminzari, Irak Merkez Bankasının ABD’nin baskılarıyla Necef, Bağdat ve Basra şubelerinin faaliyetlerine engelleme getirdiğini bildirdi.

İRAN, IRAK’LA OLAN 2 SINIR KAPISINI KAPATTI

İran Sınır Muhafızları Komutanı Tuğgeneral Kasım Rızai, Devim Muhafızları Ordusu sitesinde yer edinen açıklamasında, Irak ile İran arasındaki Hüsrevi ve Cezzabe sınır kapılarının Bağdat ve öteki şehirlerdeki vakalar sebebiyle dün geceden itibaren kapatıldığını duyurdu.

İRAN’DAN VATANDAŞLARINA IRAK UYARISI

İran Dışişleri Bakanlığı web sitesinden meydana getirilen yazılı açıklamada, İranlıların Irak’ta sükunet sağlanana kadar Erbain törenleri için bu ülkeye seyahatlerini ertelemeleri tavsiyesinde bulunulmuş oldu.

Ayrıca İran lideri Ali Hamaney’in Irak Temsilcisi Necef Necefi Ruhani de Erbain törenleri için Kerbela’ya gidecek İranlıların bu kentte bir geceden fazla kalmamaları yönünde uyarı yapmış oldu.

ABD ÖNCÜLÜĞÜNDEKİ DEAŞ KARŞITI KOALİSYON’DAN TANSİYONU DÜŞÜRME ÇAĞRISI

Koalisyon sözcüsü Albay Myles Caggins “protesto açıklaması” notuyla Twitter hesabından yapmış olduğu açıklamada, “Birleşik Vazife Gücü, tüm taraflara gerginliği düşürme çağrısı yapıyor. Irak güvenlik güçleri ve sivillerden yaşamını yitiren ve yaralananların olması kaygı vericidir. Barışçıl halk gösterilerinin tüm demokrasilerin temel unsuru olduğuna inanıyoruz. Şiddete yer yok.” ifadelerini kullandı.

AB’DEN IRAK’TA İTİDAL ÇAĞRISI

AB Komisyonu Sözcülüğünden meydana getirilen yazılı açıklamada, Irak güvenlik güçlerinin azami itidal göstermesi ve eylemlerin barışçıl yürütülmesi beklentisi ifade edildi.

Açıklamada, AB’nin vakalara ilişkin hızla ve güvenli şekilde soruşturma açılmasını desteklediği kaydedildi.

Mısır’da Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi’ye karşı alevlenen gösteriler sonrası, Irak’ta da toplumsal medya üstünden “1 Ekim’de buluşuyoruz”, “1 Ekim’de sen de çık, susma”, “1 Ekim Büyük İntifada” ve “Mısırlı senden daha yürekli değil” benzer biçimde ifadeler içeren bazı paylaşımlar yapılmış ve halka sokağa çıkarak hükümeti protesto etme çağrıları yapılmıştı.

Kaynak: AA

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Designed by Üstad Ajans