Aşk Sözleri, Güzel Sözler Ve Özel Günler İçin Mesajlar

Koronavirüs Öldüren Tuzlu Maske İcat Edildi

Koronavirüs Öldüren Tuzlu Maske İcat Edildi

Koronavirüs Öldüren Tuzlu Maske İcat Edildi – Songünlerde yaşanmış olan istila sebebiyle Çin’de yaşayanlar kendilerini koronavirüse karşı korumak için cerrahi maske takıyorlar. Kanadalı bilim insanları, bu tür maskelerin yanlış kullanıldığında aslına bakarsak yarardan oldukca zarar getirebileceğini iddia ediyor. Bu nedenle bu eksikliği giderebilecek çözüm buldu.

Alberta Üniversitesi biyomedikal mühendisi Yrd. Prof. Hyo-Jick Choi, koronavirüse karşı koruma için cerrahi maske kullanmada iki ana mesele bulunduğunu belirtmektedir.

Maskeler havadaki büyük virüs yüklü su damlacıklarını yakalayabilir sadece koronavirüs benzer biçimde teneffüs virüsleri maalesef maskelerin gözeneklerinden geçebilen oldukca daha ufak aerosol damlacıkları kanalıyla da yayılabilir. N95 / N99 teneffüs cihazları olarak malum cihazlar aerosolleri filtreleyebilir, sadece maskeler kadar soluk alabilir değildir, ek olarak günlük kullanım için pahalı ve ergonomik değildirler. İşte bu nedenle Koronavirüs (Covid-19) Öldüren Tuzlu Maske İcat Edildi

Maskelerle alakalı öteki mesele, birtakım virüsleri yakalayabilmelerine karşın, onları öldürememeleri gerçeğidir. Netice olarak, insanoğlu kullanılmış maskeleri çıkardığında ve attığında, virüsler bu maskelerden ve parmaklarına ya da öteki yaygın olarak dokunulan yüzeylere aktarılabilir.

Koronavirüse Karşı Tuz

Bu problemler göz önüne alındığında, Choi ve meslektaşları geleneksel maske filtrasyon malzemesine uygulanabilen bir virüs öldürücü kaplama tasarladılar. Bu kaplama iki tuz karışımından oluşuyor – sodyum klorür ve potasyum klorür.

Herhangi bir boyutta bir damlacık kaplama ile münasebet ettiğinde, tuzlar onun içerisinde çözünür. Bu damlacık ondan sonra buharlaştıkça içerisindeki çözünmüş tuzlar kristalleşir – kristallerin keskin kenarları mevcut olabilecek herhangi bir virüse saplanır ve onları öldürür.

Choi, “Sistemimizi üç değişik influenza virüsü üstünde kontrol ettik ve kaplanmış kontamine maskenin yüzeyindeki virüsün beş dakika içerisinde etken olmadığını ve 30 dakika içerisinde tamamen yok edildiğini gösterdik” diyor. Değişen teknolojinin koronavirüse karşı eşit derecede etken olması gerektiğine inanıyor.

Üniversite şimdi 12 ila 18 ay içerisinde piyasada bir ürün bulundurma umuduyla kaplamanın ticarileştirilmesine destek olacak kurumsal ortaklar arıyor.

Maske kullanıcıların dikkat etmesi ihtiyaç duyulan şeyler

Ayrıca Choi, geleneksel maske kullanıcılarının filtreleme malzemesine dokunmamasını, bir maskeyi kullanmadan ilkin ve sonrasında daima ellerini yıkamasını, kullanılmış maskeleri hiç cep benzer biçimde yerlerde saklamamasını ve her kullanımdan sonrasında maskeleri değiştirmesini önerir.

Inceleme, Kanada’da büyümeyi ve yeniliği teşvik eden kar amacı gütmeyen bir müessese olan Mitacs tarafınca finanse ediliyor.

Kaynak: Mitacs

Hüsnü Kutsal niçin öldü? kimdi? Hüsnü Kutsal biyografisi

İnstagram Lafları

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Designed by Üstad Ajans