Aşk Sözleri, Güzel Sözler Ve Özel Günler İçin Mesajlar

Mike Pompeo’dan küstah tehdit: Trump, gerekirse Türkiye’ye askeri harekat için hazırlıklı

Mike Pompeo’dan küstah tehdit: Trump, gerekirse Türkiye’ye askeri harekat için hazırlıklı

ABD ile varılan 120 saatlik mutabakatın bitmesine saatler kala, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Türkiye’ye küstah bir tehditte bulunarak “Başkan Trump, gereksinim halinde Türkiye’ye askeri harekat yapılması için hazırlıklı” açıklamasını yapmış oldu.

Suriye mutabakatı için Türkiye’ye gelen ABD heyetinde yer edinen ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo CNBC’de yer edinen skandal demecinde, Trump’ın lüzumlu görülmesi durumunda Türkiye’ye karşı bir askeri harekat gerçekleştirebileceği tehdidinde bulunmuş oldu. “Barışı harbe tercih ederiz” diyen Pompeo, “Sadece kinetik ya da askeri tutum almak gerekirse, Başkan Trump’ın bu gereği yerine getirmeye hazır bulunduğunu bilmelisiniz” ifadelerini kullandı.

ABD ile varılan 120 saatlik mutabakatın bitmesine saatler kala Türkiye’nin düzenlemiş olduğu Sulh Pınarı Harekatı’na ilişkin açıklamalarda bulunan Pompeo, “Barışı harbe tercih ederiz. Fakat kinetik ya da askeri tutum almak gerekirse, Başkan Trump’ın bu gereği yerine getirmeye hazır bulunduğunu bilmelisiniz” dedi. Pompeo, ABD’nin askeri bir karşılık vermesini gerektirecek durumların ne olduğu sorusuna karşılık vermedi ve “Başkan’ın ABD’nin askeri kudretini kullanmayı üstlenip üstlenmeme kararının önüne geçmiş olmak istemiyorum.” açıklamalarında bulunmuş oldu.

Gazeteci Wilfred Frost’a konuşan Pompeo ek olarak ekonomik yaptırımların yanı sıra diplomatik yaptırımların da kullanılabileceğini açıkladı. Röportajda Pompeo, Türkiye ile anlaşmanın yaşam kurtardığına tamamen ikna bulunduğunu söyleyerek anlaşmayı savundu.

NE OLMUŞTU?

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence’in başkanlığında ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ve Suriye Hususi Temsilcisi James Jeffrey’nin de bulunmuş olduğu ABD heyeti perşembe günü Suriye’de güvenli bölge kurulmasına ilişkin Türkiye ile mutabakata varmıştı.

Mutabakat kapsamında ABD’nin desteklediği YPG/PKK terör örgütünün ağır silahlarını teslim edip güvenli bölgeden çıkması için Sulh Pınarı Harekatı 120 saatliğine askıya alındı.

Terör örgütünün 30 kilometre derinliğindeki güvenli bölge alanından çekilmesiyle Türk Silahlı Kuvvetlerinin kontrolünde bölgede güvenli bölge icra edilecek ve Sulh Pınarı Harekatı sonlandırılacak.

Güvenli bölgenin inşası ve icrası mevzusunda ileriki zamanlarda ABD ile iş birliği artırılacak.

ABD’nin, terör örgütü YPG/PKK’ya antak kalma kapsamında kabul etmiş olduğu şartları uygulatmadığı takdirde ise Sulh Pınarı Harekatı’na devam edilecek.

Türkiye, ABD’nin YPG/PKK ve güvenli bölge mevzusunda sözlerini yerine getirmemesi üstüne 9 Ekim’de Fırat’ın doğusundaki terör örgütü unsurlarına karşı Sulh Pınarı Harekatı’nı başlatmıştı.

Trump’tan Türkiye’ye küstah tehdit: Türkiye uygunsuz davranırsa yaptırımlar ve vergiler uygularız

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Designed by Üstad Ajans