Aşk Sözleri, Güzel Sözler Ve Özel Günler İçin Mesajlar

Milyonlarca kişiyi ilgilendiriyor! Enerji Kimlik Belgesi almak artık mecburi

  • Gündem
  • 20 Kasım 2019
  • Milyonlarca kişiyi ilgilendiriyor! Enerji Kimlik Belgesi almak artık mecburi için yorumlar kapalı
  • 409 KEZ OKUNDU
Milyonlarca kişiyi ilgilendiriyor! Enerji Kimlik Belgesi almak artık mecburi

1 Ocak 2020’den sonrasında binalar ya da bağımsız bölümlere ilişkin alım, satım ve kiraya verme ile ilgili iş ve işlemlerde enerji kimlik belgesi şartı aranacak. Uzmanlar bu uygulamanın mecburi hale gelmesi ile ciddi bir enerji tasarrufu sağlanacağını belirtiyor.

Binalar için mecburi hale getirilen ‘enerji kimlik belgesi’ni almak için kısa bir süre kaldı. Son zamanı 1 Ocak 2020 olan belgenin alımı için bugüne dek meydana getirilen emek harcamalar artarken, tüketicilerin bilinçlenmesi adına farkındalık da oluşturuldu.

1 Ocak 2011’den sonrasında yapı ruhsatı alan yeni binalar için mecburi hale getirilen Enerji Kimlik Belgesi alan bina sayısı 873 bine ulaştı. Türkiye’deki toplam bina sayısı 10 milyonu aşıyor.

YÜZDE 50 TASARRUF

Milliyet’ten Duygu Erdoğan’ın haberine nazaran; 1 Ocak 2020’den sonrasında binalar ya da bağımsız bölümlere ilişkin alım, satım ve kiraya verme ile ilgili iş ve işlemlerde enerji kimlik belgesi şartı aranacak. Satış yada kiralama safhasında, mal sahibinin bu kimliğin bir suretini alıcıya yada kiracıya vermesi gerekecek. Türkiye’nin enerji tüketiminin yüzde 40’ının binalarda tüketildiği göz önüne alındığında, binaların enerji verimli hale getirilmesinin önemi de ortaya çıkıyor. Bu tüketimin ise yüzde 80’i binanın ısıtma ve soğutulması için harcanıyor.

“YÜZDE 50 ENERJİ TASARRUFU SAĞLAR”

Daha ilkin Mayıs 2017’de dolacak enerji kimliği çıkarma tarihinin 1 Ocak 2020’ye ertelendiğini hatırlatan Enerji Verimliliği Derneği (ENVER) Genel Başkanı Murat Kalsın, en başta tüketicinin ‘kendi cebinde’ mühim bir tutum oluşturacağına dikkat çekti. Kalsın, “Daire satın alırken yada kiralanırkan enerji kimlik kartını isterseniz, talep ederseniz o vakit ilgili şirket ya da kişi bu belgeyi ne olursa olsun alacaktır. Enerji verimli binalarda oturmak bir tek cephe izolasyonu ile yüzde 50 enerji tasarrufu sağlar. Faturalar yüzde 50 azalır. Yeni projeler denetleniyor sadece eski yapılarda da bu belgenin daha süratli alınmasını bekliyoruz. Bakanlıklar bunu teşvik edecek sistemleri de hayata geçirdi. Yeni bir erteleme taraftarı değiliz sadece tüketici için belge almayı kolaylaştıracak her türlü uygulamanın yapılması gerekiyor” diye konuştu.

“EV SAHİBİNE SORUN”

Yeni binaların iskan alabilmesi için minimum C sınıfı Enerji Kimlik Belgesi almaları icap ettiğini özetleyen İZODER Başkanı Levent Pelesen, mevcut binalarda ise enerji sınıfı ile ilgili herhangi bir koşul bulunmadığını kaydetti. Pelesen, “Enerji sınıfı ne olursa olsun, ister yalıtımlı isterse de yalıtımsız tüm mevcut binalara Enerji Kimlik Belgesi alınabiliyor. Mevcut binalarda Enerji Kimlik Belgesi bir tek durum tespiti fonksiyonunu görüyor. Artık ev alırken, satarken ya da kiralarken bir tek konumuna, manzarasına, oda sayısına değil kimlik belgesine de bakılmalı” diye konuştu.

Çatı Sanayici ve İş Adamları Derneği (ÇATIDER) Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Şenal ise, kış mevsimiyle beraber artan ısınma faturalarının tüketici bütçesinde mühim bir yer tuttuğunu belirterek, alınacak önlemlerle tutum edilebileceğini söylemiş oldu.

Yapı ve çatılarda yalıtım uygulamasının enerji sarfiyatında ciddi oranda azalma sağladığını hatırlatan Şenal, “Tüketiciler binalarında standartlara uygun çatı ve cephe yalıtım uygulamalarıyla faturalarında yüzde 50’ye varan tutum sağlarken, ülke ekonomisine ve doğaya da yarar sağlayabilir” dedi.

Haber Videosu: Milyonlarca kişiyi ilgilendiriyor! Enerji Kimlik Belgesi almak artık mecburi

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Designed by Üstad Ajans