Aşk Sözleri, Güzel Sözler Ve Özel Günler İçin Mesajlar

Nevruz ne zaman, 2021 Nevruz Bayramı tarihi hangi gün, önemi nedir? Nevruz Bayramı kutlama mesajları, resimli sözleri

Nevruz ne zaman, 2021 Nevruz Bayramı tarihi hangi gün, önemi nedir? Nevruz Bayramı kutlama mesajları, resimli sözleri

Sayfa İçeriği

Nevruz ne zaman, 2021 Nevruz Bayramı tarihi hangi gün, önemi nedir? Nevruz Bayramı kutlama mesajları, resimli sözleri

Mart ayının son günlerine yaklaşıyor ve bahar geliyor, vatandaşlar tarafından Nevruz Bayramı 2021 tarihi merak konusu oldu. Nevruz nedir, Nevruz Bayramı ne zaman soruları yoğun ilgi görürken, bugünün anlam ve önemini anlatan Nevruz mesajları da ilgiyle araştırılmaya başlandı. Haberimizin içeriğinde hem Nevruz Bayramı önemi, tarihi hem de Nevruz mesajları, sözleri ve resimli tercihleri bir araya getirdik. İşte 2021 Nevruz Bayramı’na özel içerikler…

Nevruz Bayramı

Her yıl olduğu gibi bu yıl da kutlanacak olan Nevruz Bayramı ile ilgili meraklı arayış başladı. Yurdun dört bir yanından Nevruz hakkında sorular peş peşe geliyor. Kimi Nevruz nedir araştırması yaparken, kimi ise Nevruz Bayramı 2021 tarihi araştırıyor. Aynı zamanda konuya hakim olanlar sevdiklerinin Nevruz Bayramı’nı kutlamak için Nevruz mesajları, sözleri, resimleri arayışına geçiyor. İşte Nevruz hakkında merak edilenler, Nevruz Bayramı tarihi ve Nevruz mesajları, sözleri, resimleri…

Nevruz Bayramı Mesajları

NEVRUZ NEDİR?

Dünya çapında çeşitli halklar tarafından kutlanan geleneksel yeni yıl ya da doğanın uyanışı ve bahar bayramı. Uzun ve sert kış aylarından sonra tabiatın baharla yeniden canlanmasını sembolize eden nevruz, Orta Asya’dan Anadolu’ya birçok coğrafyada toplumsal birliği, dayanışmayı, yardımlaşmayı sağlayan içeriğiyle yaşatılıyor.Çin kaynaklarında, milattan önce 3. yüzyılda Hunların bahar aylarında şenlik düzenlediğinin yer alması dolayısıyla geçmişi o yıllara kadar dayandırılan nevruz, Türklerin Ergenekon’dan çıkış günü olarak da kabul ediliyor.Kelime olarak “yeni gün” anlamına gelen bu özel günde, tabiatın canlanmasıyla yeni bir yılın başladığına ve ne kadar bolluk, bereket, yardımlaşma ve dayanışmayla geçirilirse tüm senenin o şekilde geçeceğine inanılıyor.

Kars ve çevresinde bu günde kapı dinleme, “baca-baca” adetleri görülüyor. Evde bulundurulan çeşitli meyvelerden, baca-baca gezenlere veriliyor. Tunceli çevresinde erkekler alınlarına kara sürerek su kaynaklarına gidiyor. Bu karaları orada temizleyen erkekler, dualar ederek isteklerini dile getiriyor. Diyarbakır’da halk, eğlence ve mesire yerlerine giderek Nevruzu kutluyor.

Tahtacı Türkmenlerinde Nevruz, “Sultan Nevruz” adıyla anılıyor. Komşu mezarları ziyaret ediliyor. Herkesin güleryüzlü olduğu Nevruzda suçlar bağışlanıyor. Eski mart ayının 9’uncu günü kutlanarak yaylalara çıkılıyor. Bununla ilgili halk arasında “Mart dokuzundan sonra dağlar misafir alır” ifadesi kullanılıyor.

NEVRUZ BAYRAMI NE ZAMAN?

Nevruz her yıl olduğu gibi bu yılda 21 Mart’ta kutlanacak. Nevruz’un her yıl bu tarihte kutlanmasının ise bir nedeni var. Güneş 21 Mart’a kadar güney yarımküreye daha çok ısı ve ışık verirken, bu denge 21 Mart’ta eşitlenip, daha sonra kuzey yarımküre lehine bozuluyor.

NEVRUZ MESAJLARI – SÖZLERİ

-Baharla birlikte doğada yaşanan hareketlilik, ortaya çıkan renk şöleni, bir bütünü oluşturan farklılıkların gözler önüne serdiği manzara, doğayla insan bütünleşmesini, çeşitliliklerin toplumsal hayata kattığı zenginliği de temsil etmektedir. Nevruz Bayramınız Kutlu olsun.

Nevruz, huzur içinde, kardeşçe ve şenliklerle kutlanması gereken, tüm insanlık için sevgi, barış ve kardeşlik gibi değerlerin önemini hatırlatan bir bayramdır.Nevruz Bayramınız Kutlu olsun.

Nevruz, içerdiği güçlü anlamlarla, yeni bir uyanışa, barışa, dostluğa, birlik ve beraberliğe yapılan bir çağrıdır.Nevruz Bayramınız Kutlu olsun.

-Baharın gelişini simgeleyen, doğanın uyanışını gösteren ve sıcaklığın toprakla buluşmaya başladığına işaret eden Nevruz Bayramınız kutlu olsun.

Doğanın ölü dokusu nevruzla birlikte can bulur. Baharın müjdeleyicisi olan Nevruz Bayramınız Kutlu Olsun.

-Bolluk, Sağlık ve Huzur getirmesi dilekleriyle Nevruz Bayramınız kutlu olsun.

Nevruz kış uykusuna yatan doğanın uyanışı, doğanın dirilişi ve baharın müjdeleyicisidir. Nevruz Bayramınız Kutlu Olsun.

Nevruz, içerdiği güçlü anlamlarla, yeni bir uyanışa, barışa, dostluğa, birlik ve beraberliğe yapılan bir çağrıdır. Nevruz Bayramınız Kutlu olsun.

Nevruz, huzur içinde, kardeşçe ve şenliklerle kutlanması gereken, tüm insanlık için sevgi, barış ve kardeşlik gibi değerlerin önemini hatırlatan bir bayramdır. Nevruz Bayramınız Kutlu olsun.

Bereketin, beklentilerin, huzurun ve mutluluğun başlangıcı olan Nevruz Bayramınız kutlu olsun.

-Nevruz kış uykusuna yatan doğanın uyanışı, doğanın dirilişi ve baharın müjdeleyicisidir. Nevruz Bayramınız Kutlu Olsun.

Doğanın ölü dokusu nevruzla birlikte can bulur. Baharın müjdeleyicisi olan Nevruz Bayramınız Kutlu Olsun.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Designed by Üstad Ajans