Aşk Sözleri, Güzel Sözler Ve Özel Günler İçin Mesajlar

Ölümsüzlük meyvesi hünnabın yararları saymakla bitmiyor

  • Genel
  • 27 Eylül 2019
  • Ölümsüzlük meyvesi hünnabın yararları saymakla bitmiyor için yorumlar kapalı
  • 645 KEZ OKUNDU
Ölümsüzlük meyvesi hünnabın yararları saymakla bitmiyor

Uzak Doğu kökenli bir meyve olan, Çinlilerin ‘ölümsüzlük meyvesi’ diye adlandırdığı hünnabın yararları saymakla bitmiyor.

Faydası saymakla bitmeyen ve fazla tanınmayan hünnap meyvesi kemikleri güçlendiriyor, uykusuzluğa iyi geliyor, kan dolaşımını düzenliyor, zayıflamaya yardım ediyor, bağışıklık sistemini güçlendiriyor, strese iyi gelirken, kansere karşı etkili olduğu da malum yararları içinde. Hünnap ‘ölümsüzlük meyvesi’ diye adlandırılıyor.

Üretici Taha Karan, Amasya’da 300 dönüm arazinin 150 dönümünde 13 bin ağaç ile hünnap meyvesi üretiyor. Her yıl eylül ayında toplanmaya başlanan hünnabın ekim ayının ortalarına kadar da hasadı devam ediyor. Hünnap meyvesi Amasya’da tamamen organik şartlarda ilaç kullanmadan üretiliyor.

“SON DÖNEMDE ÜRETİMİ ARTTI”

Amasya Ziraat ve Orman İl Müdür Yardımcısı Muhammed Güvenilir Aydın, “Hünnap meyvesi Amasya’mızda son dönemde üretimi artan, bilinirliği artmakta olan bir ürün olarak öne çıkmakta. Ikimiz de bu mevzuyla ilgili desteklemelerimizi yapmaktayız. Hünnap meyvesi birçok hastalığa iyi gelmekte ve bilhassa Orta Asya’da Çin ve Kore alternatif tıbbında etken olarak kullanılmakta. Kalorisi düşük, lif, vitamin ve mineral bakımından varlıklı bir meyve olup, C vitamini açısından öteki turunçgillerden 20 kat daha çok vitaminine haiz. Bununla beraber bilhassa potasyum yardımıyla, içinde bulundurduğu potasyum yardımıyla kaygı bozukluğu, uykusuzluk şeklinde hastalıklara iyi gelmekte. Ölümsüzlük meyvesi olarak malum bu meyve bu yıl inşallah Amasya’da 5 bin tane fidanı hususi yönetim kaynaklı yüzde 50 bağışlama ile beraber ekimini yaptıracağız. Bilhassa Amasya yerelinde tüketilmekle beraber, son dönemde meyvenin bilinirliği ile beraber İstanbul ve Marmara Bölgelerinde Türkiye’nin birçok yerine satışlar devam etmektedir” dedi.

“ALTERNATİF TIPTA YER BULMUŞ BİR MEYVE”

Üretici Taha Karan, “Oldukca kadim bir meyve. Çinliler bunun farkındaymış aslına bakarsanız. Zamanı kadar alternatif tıpta da yer bulmuş bir meyve. İngilizce kaynaklı bir araştırma yaptığınızda sağlığa yararları hakkında birçok yazı bulabilirsiniz. En mühim yararlarından bir tanesi yüksek enerji ve düşük kalori sebebiyle zayıflamaya birebir. Bilhassa atıştırmalık olarak kullanılabilir. İçerdiği antioksidan sebebiyle kansere yararlı ve kanserle mücadelede etkili bir meyve. Kan basıncını dengeliyor, strese destek ve bilhassa uyku probleminde destek oluyor. İçinde bulundurduğu A ve C vitaminleri magnezyum, fosfor, kalsiyum şeklinde değerleriyle beraber tam bir sıhhat meyvesi” diye konuştu.

Türkiye’nin en büyük hünnap bahçelerinin bulunmuş olduğu Amasya’da işçiler, eylül ayının başından ekim ayına kadar hünnap hasadına devam ediyor.

Kaynak: İHA

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Designed by Üstad Ajans