Aşk Sözleri, Güzel Sözler Ve Özel Günler İçin Mesajlar

Oturduğunuz binanın riskli olup olmadığını anlamanın yolları!

Oturduğunuz binanın riskli olup olmadığını anlamanın yolları!

İstanbul’da büyük paniğe yol açan zelzele sonrası binaların güvenli olup olmadığı tekrardan gündeme geldi. Uzmanlara bakılırsa; riskli bina tespiti yaptırmak için 3 seçenek bulunuyor.

İstanbul’da dün yaşanmış olan 5.8 büyüklüğündeki zelzele, yürekleri ağza getirdi. ‘Çatlaklar oluşan, hasarlı binalara girmeyin’ ikazları yapılmış oldu. Büyük bir depremin beklendiği İstanbul’da 5 yılda 500 bin konut dönüştürülecek. Peki, binanızın riskli olup olmadığını iyi mi anlarsınız?

Posta gazetesinden Meltem Kara Söyleyenoğlu’nun haberine bakılırsa; İstanbul’da dün yaşanmış olan 5.8 büyüklüğündeki zelzele, bazı binalarda oluşan küçük hasarlarla atlatılsa da beklenen büyük İstanbul depreminden ilkin tedbir almak koşul. Kentsel Dönüşüm Fiil Planı’na bakılırsa Türkiye’de riskli 6.7 milyon binanın 20 yıl içinde dönüştürülmesi hedefleniyor. Her yıl 100 bini İstanbul’da olmak suretiyle 300 bin konut dönüştürülecek. Böylece 5 yılda İstanbul’da 500 bin, toplamda 1.5 milyon konut dönüştürülecek.

RİSK TESPİTİ YAPILMASI ÖNEMLİ

Oturduğunuz ev güvenli mi yoksa riskli bir binada mı oturuyorsunuz? Öğrenmenin yolları var. Riskli bina tespiti için kanunda bir zorunluluk bulunmuyor sadece binanızın yaşı yüksek ve yapım yılı 1999’dan önceyse denetim ettirmekte yarar var. 1999 Marmara Depremi’nden sonrasında inşa edilen yapılar için bir yönetmelik yayınlanmış ve yapılara bazı kriterler getirilmişti. Oturmuş olduğu binanın riskli bulunduğunu düşünenlerin kendi güvenliği açısından risk tespiti yaptırması mühim.

3 YOLU VAR

Riskli bina tespiti yaptırmak için 3 seçenek bulunuyor. Bu yöntemler, süratli, orta ve kapsamlı testler olarak sınıflandırılıyor. Zelzele dayanıklılık testleri de bir seçenek olabilir. Bağımsız firmalar vesilesiyle demir ve karot örnekleri alınarak, araştırma yaptırabilirsiniz. Süratli incelem teknikleri de kısa sürede netice veren bir uygulama. En yaygını ise bina risk tespiti yöntemi. Bu yöntem tercih edilirse ve bina riskli çıkarsa yıkılması mecburi. Bu aşamada kentsel dönüşüm süreci devreye giriyor.

BİR KİŞİ YETER

Bina Risk Tespiti yaptırmak için herhangi bir çoğunluk aranmıyor. Kat maliklerinden birinin yada kanuni temsilcisinin müracaatı ile tespit yapılabiliyor. Riskli binaların tespiti için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan lisans almış kurum ve kuruluşlara tapu ve kimlik fotokopisi ile başvurmak kafi oluyor. Lisanslı kurum ve kuruluşları Çevre ve Şehircilik İl Müdürlükleri’nden öğrenebilirsiniz.

RAPOR HAZIRLANIYOR

Tespit başvurusundan sonrasında lisanslı kurum ve kuruluşlar, belli bir ücret karşılığında bina risk raporu hazırlıyor. Bu rapor, 7 gün içinde belediyeye gönderiliyor. İnceleme sonucunda riskli olduğu belirlenen binalar, 10 iş günü içinde Altyapı Kentsel Dönüşüm İl Müdürlüğü’ne ve Tapu Müdürlüğü’ne yazılı olarak bildiriliyor. Binaya ‘riskli yapı’ şerhi işleniyor ve ev sahiplerine tebligat gönderiliyor.

60 GÜNDE YIKIM

Ev sahiplerinin karara 15 gün içinde itiraz edebilme hakkı var. Meydana getirilen itirazlar bakanlık ve üniversitelerin belirlediği teknik kurul tarafınca inceleniyor. Eğer, riskli olduğu kabul edilirse bina 60 gün içinde yıkılıyor. Teknik heyetin binanın riskli olmadığına karar verirse, şerh kaldırılıyor.

GÜÇLENDİRME DE OLUR

Kat maliklerinin, yıkım yerine güçlendirme talep etme hakkı da var. Bu durumda, bildiri edilen 60 günlük süre içinde ev sahiplerince, güçlendirmenin teknik olarak mümkün olduğu tespit ettirilmeli. 4/5 çoğunluk ile güçlendirme sonucu alınması, güçlendirme projesinin hazırlatılması ve bayındır mevzuatı çerçevesinde ruhsat alınması gerekiyor.

NASIL ANLAŞILIR?

– 2000 yılından ilkin yapılmış bir binanın riskli olma ihtimali yüksek.

– Hazır beton kullanılmamışsa,

– Beton dayanımı C10 ve daha azsa,

– Bodrum katında rutubet; kolon, kiriş demirlerde paslanma var ise,

– Kolon ve kirişlerde çatlaklar var ise,

– Taşıyıcı kolon ve kirişler kesilmişse binanız riskli olabilir

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ