Aşk Sözleri, Güzel Sözler Ve Özel Günler İçin Mesajlar

Prof. Mikdat Kadıoğlu, zelzele seferberliği çağrısı yapmış oldu, imza kampanyası başlattı

  • Genel
  • 28 Eylül 2019
  • Prof. Mikdat Kadıoğlu, zelzele seferberliği çağrısı yapmış oldu, imza kampanyası başlattı için yorumlar kapalı
  • 748 KEZ OKUNDU
Prof. Mikdat Kadıoğlu, zelzele seferberliği çağrısı yapmış oldu, imza kampanyası başlattı

İstanbul’da meydana gelen 5,8’lik sarsıntı sonrası zelzele üstüne çalışan afet yönetimi uzmanı Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu tüm yetkililerin acilen ‘Zelzele Seferberliği’ duyuru etmesini istedi. Kadıoğlu ek olarak bu mevzuya dikkat çekmek için bir de imza kampanyası başlattı.

İTÜ Meteoroloji Kısmı öğretim üyesi, afet bilimci Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu, yetkililere ‘zelzele seferberliği’ duyuru etme çağrısı yaparken, mevzuya ilişkin imza kampanyası başlattı. Kadıoğlu’nun kampanyası 4 saatte neredeyse 60 bin şahıs tarafınca imzalandı.

İstanbul’da beklenen büyük depreme dikkat çeken Kadıoğlu, “İstanbul’da er ya da geç büyük bir zelzele olacağını biliyoruz. Gündelik işler içinde bu zelzele için bir hazırlık yapamayız. Depremden minimum zararla çıkabilmek için, hazırlık çalışmalarını bir seferberlik halinde yürütmemiz gerekiyor. Bu mevzu her depremde gündem olup sonrasında unutulmamaya bırakılacak rahat bir mevzu değil” dedi.

Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu “ULUSAL SEFERBERLİK BAŞLATMAMIZ LAZIM”

Marmara’da dört parça fay hattı bulunduğunu hatırlatan Kadıoğlu, “1509’da bir parçası üstünde zelzele oldu, buna ‘minik kıyamet’ denilmiş. Her 100 kişiden 5’i ölmüş… Şu anda ise nüfus yoğunluğu itibariyle depremin bugün tekrarlanması halinde ne canlar gideceği hesaplanamaz fakat büyük bir kıyamet işareti gözüküyor. Türkiye’nin GSMH’nın üçte birinin yok edilmesi tehlikesi ile karşı karıya kalabiliriz. Büyük bir kaos yaşanıp büyük bir ekonomik problem ortaya çıkacaktır. Bu nedenlerle bu şekilde bir zelzele için ulusal seferberlik başlatmamız lazım” ifadelerini kullandı.

“YAŞADIĞIMIZ BİNALAR GÜVENLİ HALE GETİRİLMELİ”

Kadıoğlu; seferberlikte neler yapılması icap ettiğini ise şöyleki sıraladı:

– Yaşadığımız binalar güvenli hale getirilmeli. Yıkılmayı bekleyen bir sürü bina var, bir de bunun yanında satılmayı bekleyenleri de dikkate almamız gerekiyor. Bu tarz şeyleri takasla işe başlamalıyız.

– Okul, askeri ve kamu binalarının güvenliği için lüzumlu tedbirler alınmalı. Bunun için bir saatlik eğitim, bilgilendirme değil, esas beceri eğitimi ve tatbikat yapılmalı.

“İNSANLAR TEMEL İLK YARDIM BİLGİLERİNİ ÖĞRENMELİ”

– İnsanlar minik yangınları söndürebilmeyi, kanamayı durdurmayı, elektrik ve su hatlarını kesebilmeyi öğrenmeli. Her insanın bu şeklinde temel ilk yardım bilgilerini öğrenmeleri mecburi olmalı.Devlet aniden 20 milyon kişiye müdahale edemez. Bundan dolayı ölüm vakaları ilk saatlerde gerçekleşiyor.

– Halk depreme hazırlık ve temel afet bilinci, güvenli yaşam vb. mevzularda (CD, kitap, seminer, söyleşi, tiyatro vb. ile) devamlı eğitilerek bilinçlendirilmeli

– Mahalle, sokak, site ve kurum-kuruluş bazında “Mahalli Afet Gönüllüleri (YAG)” şeklinde birimler oluşturularak halkın ilk yardım, yangın söndürme ve hafifçe arama kurtarma mevzusunda beceri sahibi olmasını sağlanmalı.

– Mahalle bazında yaralı toplama, ilk yardım, sahra hastanesi, aş evi, barınma, toplanma, komünikasyon, bağış dağıtımı, ailelerin toplanması şeklinde acil durum yolları ve alanlarının belirlenmeli/oluşturmalı ve bu bölgeler mevzusunda halkın bilgilendirilmeli.

“TATBİKATLAR YAPILMALI”

– Yılda minimum iki kez mahalle bazında haberli, kurumlar bazında ise haberli/habersiz çeşitli seviyelerde tatbikatlar yapılmalı.

– Afet esnasında kullanılabilecek okul, spor salonu şeklinde sağlamlığından ve güvenliğinden kuşku edilmeyecek binalar belirlenerek bu alanlarda ve parklarda acil durumlarda kullanılacak her türlü araç-gereç depolanmalı.

– Tehlikeli binaların niçin olabileceği can ve mal kaybı riskleri halka iyi anlatılmalı ve kentsel dönüşümle yapısal riskler mümkün olduğunca fazlaca/yaygın ve acele azaltılmalı. (Dikkat! Yapı denetim sistemine ilave olarak belediye kontrollerinin de bilhassa devam ettirilmesi gerekmektedir.)

– Afet öncesi ve sonrasında valilik, büyükşehir belediyesi, STK şeklinde birimlerle kendi şehirlerindeki afet yönetimi çalışmalarını koordine edebilecek AKOM vb. bir birimin ve ekibi kurulmalı kapasitesi geliştirilmeli.

– Meydana getirilen emek harcamalar mevzusunda halk duyurularla, toplantılarla, okul ve konut ziyaretleriyle bilgilendirilmeli.

– Tüm bu emek harcamalar, el yordamıyla ya da oradan buradan kopyala yapıştır şeklinde değil; internasyonal standartlara ve yeni yönetmeliklerimize uygun olarak hazırlanacak olan afet risk azaltma, afet müdahale ve afet iyileştirme planlarına bakılırsa yapılmalı.

BELEDİYELERİN GÖREVLERİNİ DE SIRALADI

5353 Sayılı Belediye Kanunu’nun 53. Maddesi’ne de vurgu meydana getiren Kadıoğlu, belediyelerin bilhassa şu emekleri yapmakla yükümlü olduklarını belirtti:

– Halkın depreme hazırlık ve temel afet bilinci, güvenli yaşam vb. mevzularda (CD, kitap, seminer, söyleşi, tiyatro vb. ile) devamlı eğitilerek bilinçlendirilmesi.

– Mahalle, sokak, site ve kurum-kuruluş bazında “Mahalli Afet Gönüllüleri (YAG)” şeklinde birimler oluşturularak halkın ilk yardım, yangın söndürme ve hafifçe arama kurtarma mevzusunda beceri sahibi olmasını sağlamak.

Mevzuyla ilgili bir de imza kampanyası başlatan Kadıoğlu, tüm halktan destek istedi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Designed by Üstad Ajans