Aşk Sözleri, Güzel Sözler Ve Özel Günler İçin Mesajlar

Sanal dünyadaki kelimeler Türkçeleşti: RT, sektirme oldu

  • Teknoloji
  • 07 Aralık 2019
  • Sanal dünyadaki kelimeler Türkçeleşti: RT, sektirme oldu için yorumlar kapalı
  • 716 KEZ OKUNDU
Sanal dünyadaki kelimeler Türkçeleşti: RT, sektirme oldu

Türk Dil Kurumu’nun da iş birliğiyle düzenlenen çalıştayda, yeni teknolojilerle Türkçe’ye giren terimler değiştirildi. Her insanın sıkça kullandığı ‘Re-Tweet’in yerini ‘Sektirme’ konuldu.

Pek oldukca yabancı terim gerek günlük hayatta, gerekse iş hayatında sıkça kullanılıyor. Bu durumun önüne geçmek için düzenlenen çalıştayda, yabancı kelimeler Türkçeleştirildi. Her insanın sıkça kullandığı Re-Tweet’in yerini ‘sektirme’, Influencer yerine ‘deneyimleyici’ benzer biçimde birçok kelime ortaya çıktı.

HERKESİN KULLANDIĞI TERİMLER DEĞİŞTİRİLDİ

İstanbul Gelişim Üniversitesi’nin, Yeni İletişim Ortamları’nda Türkçe: “Güncel Problemler ve Terim Önerileri Çalıştayı” ‘Dijital İtibar, Sanayi 4.0 ve Suni Zeka, Dijital Medya, Siber Güvenlik ve Cemiyet 5.0’ mevzularıyla beş değişik masada Türkçe terimlere geçiş mevzunun uzmanlarıyla tartışıldı.

Çalıştay Türk Dil Kurumu, İstanbul Gelişim Üniversitesi, İstanbul Okan Üniversitesi ve Türkiye Bilişim Derneği iş birliğiyle gerçekleşti. TDK uzmanları, dilbilimciler, iletişimciler ve pek oldukca ilgili alandan uzmanın bir araya gelmiş olarak beyin fırtınası yapmış olduğu çalıştayda, yabancı kelimelere karşılık Türkçe kelimeler ortaya çıktı.

STALKER, SANAL CASUSLUK OLDU

Gerek günlük yaşamda, gerekse iş yaşamımızda çoğunlukla karşımıza çıkan Re-Tweet, influencer, stalk, start-up, podcast, QR kod benzer biçimde pek oldukca terimin yerini Türkçe kelimeler aldı.

Toplam 100’den fazla terimin tartışılması gerektiği mevzusunda uzlaşılan çalıştayda, 40’a yakın çözüm önerisinde bulunulmuş oldu. Türkçe karşılıkları tavsiye edilen kelimelerden bazıları ise şu şekilde:

Re-Tweet (RT)/ Sektirme

Binge Watch/ Dizibitiren, Aralıksız İzlemek, Duraksız İzlemek

Diss Atmak/ Yanıt Yollamak

Stalker/ Sanal Casusluk

Influencer/ Deneyimleyici

Caps/ Yazılı Fotoğraf, Fotoğraf Yorum

Cyber Bot/ Siber Can

Teaser/ Meraklandırıcı Video

Caption/ Fotoğraf Altı

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Designed by Üstad Ajans