Aşk Sözleri, Güzel Sözler Ve Özel Günler İçin Mesajlar

SGK’dan hastalara 24 ay maaş hakkı

  • Yaşam
  • 19 Ekim 2019
  • SGK’dan hastalara 24 ay maaş hakkı için yorumlar kapalı
  • 546 KEZ OKUNDU
SGK’dan hastalara 24 ay maaş hakkı

SGK tedavisi zor hastalıklara maruz kalan sigortalılara 24 aya varan aylık bağlıyor. Peki bu uygulama hangi hastalıkları kapsıyor ve şartları neler? İşte detaylar…

SGK tedavisi zor hastalıklara maruz kalan sigortalılara aylık bağlıyor. Bunun için emek harcama gücünde minimum yüzde 60 yitik olduğuna dair sıhhat kurulu raporu gerekiyor. Bu rapor için şehir yada ilçedeki SGK merkezlerine müracaat yapılmalı. Şahıs, emek harcama gücünde minimum yüzde 60 yitik bulunduğunu belgelese bile minimum 1800 gün prim ödemesi gerekiyor.

BAKIMA MUHTAÇSA

Malulen emekli olabilmek için emek harcama gücü kaybında dikkate alınan hastalıkların ilk kez sigortalı olunan tarihten sonrasında başlamış olması gerekiyor. Malül birinin minimum 10 yıl sigortalı olması da aranan öteki bir koşul. Başkasının bakımına muhtaç derecede durumu ağır olan hastalarda 10 senelik sigortalılık süresine bakılmıyor. Sadece, minimum 1800 gün prim ödemeleri isteniyor.

HANGİ HASTALIKLARI KAPSIYOR?

Kanser, epilepsi, beyin tümörleri, parkinson sendromu, demans, serebral palsi, multiple skleroz, zeka gerilikleri (IQ 50 ve altı), şizofreni, bipolar bozukluk, görme azlığı, retina kanamaları, kol, bacak benzer biçimde organ kaybı, yardımsız ayakta durmayı engellemiş olan denge bozuklukları ile beraber işitme kaybı, behçet hastalığı, gastrointestinal kanama, karaciğer sirozu, karaciğer nakli, kalp yetmezliği, kalp kapak hastalıkları, kalp nakli, böbrek nakli, akciğer nakli, tüberküloz, AIDS, anemi hastalıkları bu kapsamda.

KOAH VE DEMANS İÇİN DE VAR

Kanser ve organ naklinin yanı sıra çalışmaya olanak vermeyen genetik hastalıklar, MS, parkinson, alzheimer, demans, sara ve bazı psikiyatrik hastalıklar, kalp yetmezliği, sindirim sistemi kanamaları, astım, KOAH, uyku bozuklukları için de malûl aylığı bağlanabiliyor.

KİME KAÇ AY BAĞLANIYOR?

Maluliyet Tespit İşlemleri Yönetmeliği’nde maluliyet süresi ek olarak belirtilmeyen tüm kanser hastalıklarında, tanı konulduğu tarihten itibaren bir yıl içinde başvurmak koşuluyla 18 ay süreyle maluliyet aylığı bağlanıyor. Bazı hastalıklarla ilgili tanı konulduğunda ise 12 ya da 24 ay aylık bağlanabiliyor. Kemik iliği nakli yapılanlar 12 ay, kan kanseri tedavisi görenler ve verem hastaları 24 ay malül aylığı alabiliyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Designed by Üstad Ajans