Aşk Sözleri, Güzel Sözler Ve Özel Günler İçin Mesajlar

Son dakika: Ispanak zehirlenmesi İstanbul’dan Tekirdağ’a sıçradı

Son dakika: Ispanak zehirlenmesi İstanbul’dan Tekirdağ’a sıçradı

Son dakika: İstanbul’da Ziraat İl Müdürlüğü’nün ıspanak zehirlenmesiyle ilgili açıklamasından saatler sonrasında, Tekirdağ ve ilçelerinde, ıspanak yedikten sonrasında mide bulantısı, baş dönmesi ve kusma şikayetiyle 22 şahıs çeşitli hastanelere başvurdu.

İstanbul’da, ortalama 40 insanın ıspanak ve benzeri bitkilerden yedikten sonrasında hastanelik olmasının peşinden, Tekirdağ’da da aynı olay yaşandı.Çerkezköy ilçesinde etkinlik gösteren bir fabrikada ıspanak yemeğini yedikten sonrasında 22 şahıs hastaneye kaldırıldı.

ISPANAK KRİZİ SÜRÜYOR

İddiaya bakılırsa, Çerkezköy ilçesinde etkinlik gösteren bir fabrikada gece vardiyasında çıkan ıspanak yemeğinden yiyen 20 şahıs mide bulantısı, baş dönmesi ve kusma şikayetiyle Çerkezköy Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Arkasından da Süleymanpaşa ilçesinde 2 şahıs aynı şikayetlerle Tekirdağ Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı.

Hastaneye kaldırılanlardan birinin Süleymanpaşa Sıhhat Hak-Sen İlçe Başkanı Selim Kafadar olduğu öğrenildi. Kafadar’ıngeçici bellek kaybı yaşamış olduğu ve tedavisinin sürdüğü bildirildi.Mevzuyla ilgili izahat izahat meydana getiren Tekirdağ İl Sıhhat Müdürü Uz. Dr. Cengiz Becerir, ıspanak yedikten sonrasında rahatsızlanan 22 insanın hastanelerde tedavi gördüğünü bildirdi.

ISPANAKLARA ZEHİRLİ OTLAR KARIŞTI

Ispanak zehirlediği iddiaları üzerineİstanbul İl Ziraat ve Orman Müdürlüğü yazılı izahat yapmış oldu. Izahat şu şekilde:

“İl Müdürlüğümüze, İstanbul Halk Sağlığı Müdürlüğü’nden 02.11.2019 tarihinde meydana getirilen ihbarda ıspanak tüketimi sonrası zehirlenme olduğu bildirilmiştir.Zehirlenme şüphesi ile sıhhat kuruluşlarına müracaat yapanların ürün satın aldıkları ilimizde, etkinlik gösteren satış noktalarından çözümleme yapılmak suretiyle taze ıspanak, evlerden ise pişmiş ıspanak yemeği numunesi alınmıştır.

Alınan numunelerin ileri incelem sonuçlarında ıspanak içinde tespit edilen yabancı ottan kaynaklı yoğun oranda atropin ve scopalamin maddesi tespit edilmiştir.”

HASTA YAKINLARI YAŞANANLARI ANLATTI

Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde tedavi altına alınan Ahmet Gül’ün oğlu Sami Gül, iş yerinde pişirilen ıspanağı yiyen 8 insanın zehirlendiğini belirterek, “Oldukça net data sahibi olmamakla beraber, 3-4 saat önceydi. Telefon alıyoruz kardeşimden, babam ve öteki kardeşim, 4 kardeşiz biz esasen. Zehirlendiklerini, hastaneye geldiklerini söylediler. Ispanak yemişler diye biliyoruz. Ispanağın yanında bir sebze ya da ot varmış. Adını da tam söyleniş edemiyorum. Marketten alışveriş yapıyorlar. Ispanak alıyorlar. Getiriyorlar, bir kaç saat sonrasında pişiriyorlar. 8 şahıs yiyorlar. Çapa’da da var şu anda. Sarıgazi diye duydum” diye konuştu.

İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ ÖNCEKİ GÜN AÇIKLAMA YAPMIŞTI

İstanbul İl Sıhhat Müdürlüğü, ıspanaktan zehirlenmeyle ilgili önceki gün yapmış olduğu açıklamada şu ifadeleri kullanmıştı:

Medyada yer edinen “İstanbul’da Yiyecek Yiyen Oldukça Sayıda Şahıs Zehirlendi” başlıklı haberlere ilişkin kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi adına aşağıdaki açıklamanın yapılmasına gerek görülmüştür. 01-03 Kasım 2019 tarihleri içinde İstanbul geneli sıhhat tesislerimize besin zehirlenmesi (ıspanak ve ıspanağa benzer bitkiler) sebebiyle 44 vatandaşımız hastanelere başvurmuş olup, bunların 25 tanesi taburcu olmuştur. Geriye kalan 19 tanesinin ise takip edeni ve tedavisi acil gözlem servislerinde devam etmektedir. Şu ana kadar hastanelerimize toplam başvuran hastalarımızın yaşamsal tehlikesi bulunmadığı şeklinde ilgili süreç; İstanbul İl Sıhhat Müdürlüğü, İstanbul İl Ziraat ve Orman Müdürlüğü, İstanbul Valiliğimizce yakından takip edilmektedir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Son dakika: İstanbul İl tarım müdürlüğü'nden ıspanak zehirlenmeleriyle ilgili açıklama: zehirli otlar karıştıSon dakika: İstanbul İl Ziraat Müdürlüğü’nden ıspanak zehirlenmeleriyle ilgili izahat: Zehirli otlar karıştı

Kaynak: DHAVİDEO: Son dakika: Ispanak zehirlenmesi İstanbul’dan Tekirdağ’a sıçradı

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ