Aşk Sözleri, Güzel Sözler Ve Özel Günler İçin Mesajlar

Son dakika: Kandilli Rasathanesi’nden izahat yapılırken canlı yayında zelzele oldu

  • Genel
  • 27 Eylül 2019
  • Son dakika: Kandilli Rasathanesi’nden izahat yapılırken canlı yayında zelzele oldu için yorumlar kapalı
  • 626 KEZ OKUNDU
Son dakika: Kandilli Rasathanesi’nden izahat yapılırken canlı yayında zelzele oldu

Son dakika: Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Zelzele Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener, Kandilli Rasathanesi’nde canlı yayında izahat yaparken zelzele meydana geldi.

Dün İstanbul’da meydana gelen ve büyük paniğe yol açan depremle ilgili Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Zelzele Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener açıklamalarda bulunmuş oldu. Kandilli Rasathanesi’nden izahat esnasında canlı yayında zelzele olması dikkat çekti.

Özener, yapmış olduğu açıklamada “Depremlerin daha fazlaca doğu segmentte bulunduğunu görüyoruz. Şu anda da zelzele oldu. Depremi duyarlı bir halde çözecekler. Orta segmentin üstünde şu anda bir zelzele görmüyoruz” ifadelerini kullandı.

CANLI YAYINDA DEPREM OLDU

Özener, arkasındaki ekrandan depremle ilgili bilgiler verdiği esnada zelzele meydana geldi. Duyulan siren sesinin arkasından Özener’in sakinliğini korumaya emek vermesi kameralara yansıdı.

Özener’in açıklamalarından satır başları şu şekilde:

Son 30 yıldaki 4 ve 4.5’luk depremlere bakarsak daha fazlaca doğu ve batı segmentinde bulunduğunu görüyoruz. Orta segment 1766 depreminin olduğu yer. 200’ün üstünde zelzele kaydettik dünden bu yana. Son 4 depreme dikkatinizi çekmek isterim. 5.7 ve artçıların olduğu yer ana fayın kuzeyinde olan depremler. Bundan sonrasında olan bazı depremlere baktığımızda artçı şokların güneye doğru ilerlediğini görüyoruz. Dolayısıyla Kandilli olarak burada yapmamız ihtiyaç duyulan artçı şokları seyretmek ve gelişimini izlemek.

“DEPREM GERÇEĞİNİ HER ZAMAN AKLIMIZIN BİR KÖŞESİNDE TUTMALIYIZ”

Dün olan zelzele 5.7 gene kuzeyde oldu ondan sonrasında olan artçıların biri ana yarar diğeri kuzeyde olan zelzele. 7 gün 24 saat zelzele aktivitesini izliyoruz. Bu depremlerin ne tarafa doğru hareket ettiğini de takip ediyoruz. Herhangi bir fazladan bir durum olduğu süre mesela ana faya yaklaşması benzer biçimde.

450 tane gözlem istasyonumuz var. Oldukca değişik gözlem teknikleri var. Yalnız sismoloji gözlemleri yapmıyoruz. Dolayısıyla Kandilli, 7 gün 24 saat gözlem icra eden son teknolojik imkanları kullanan Türkiye’deki ender hatta tek olacak bir kurumdur. 250 değişik teknikle gözlem yapıyoruz. Her insanın üzerine düşen yapmalı. Zelzele gerçeğini devamlı aklımızın bir köşesinde tutmamız gerekiyor. Her insanın alabileceği önlemler var.

“GİT GİDE SONA YAKLAŞIYORUZ”

Depremleri takip ediyoruz. Zelzele aktivitelerin nereye doğru kaydığını ve ne ifade ettiğini fazlaca yakından takip ediyoruz. Ilk olarak Türkiye’nin zelzele ülkesi bulunduğunu kabul etmemiz lazım. Bu gerçeği kabul ederken psikolojimizi de bozmamız gerekiyor. Bilemediğimiz tek şey depremin zamanı. Bilhassa Marmara için de bir fazlaca bilim insanı 1999 depreminin arkasından bir sonraki depremin Marmara’da gerçekleşeceği. Depremin kaç büyüklüğünde olacağı ve ne süre olacağı yada olmayacağı mevzusu halk önünde tartışılmamalı. Enerji birikiyor ve çıkacak. Bir sona doğru yaklaşıyoruz fakat ne süre olacağını bilmemiz mümkün değil. Şu saatte olacak şu gün olacak benzer biçimde mevzuları yurttaşlarımız gündeminden çıkarıp zelzele bilincinde yaşaması gerekiyor. Git gide o sona yaklaştığımızı söyleyebilirim fakat süre vermemiz mümkün değil.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Designed by Üstad Ajans