Aşk Sözleri, Güzel Sözler Ve Özel Günler İçin Mesajlar

Tavuk dönerciler içinde fiyat tartışması! Ucuza satılanların martı eti olabileceği iddia edildi

  • Genel
  • 02 Ekim 2019
  • Tavuk dönerciler içinde fiyat tartışması! Ucuza satılanların martı eti olabileceği iddia edildi için yorumlar kapalı
  • 787 KEZ OKUNDU
Tavuk dönerciler içinde fiyat tartışması! Ucuza satılanların martı eti olabileceği iddia edildi

Tavuk dönerin semtlere bakılırsa değişim gösteren fiyatı münakaşa yaratmaya devam ediyor. Ucuz satanlar tavuk fiyatlarının uygunluğunu öne sürerken, pahalı satanlar ucuz tavuk dönere şüpheyle bakıyor. Hatta kimi satıcılar ucuza satılan tavuk dönerlerin martı eti olabileceğini öne sürüyor.

Okul çevreleri, iş yeri yakınları, sokak araları ve işlek caddeler. Neredeyse hepsinde tavuk döner satan dükkanlar görüyoruz. Yarım ekmek tavuk döneri ucuz fiyata satan dükkanlar olduğu şeklinde 10 TL’nin üstüne satanlar da var.

Uygun fiyata satan, tavuğun ucuz olmasından dolayı kurtardığını söylerken, daha pahalı satanlar ise ucuz dönerlere şüpheyle bakıyor. Ucuz dönerlerin martı eti bulunduğunu iddia eden bile var.

Peki fiyat farkı niçin kaynaklanıyor? Halk sağlığı uzmanlarının da bazen gündeme getirmiş olduğu ucuz fiyata tavuk döner sağlığımızı tehdit ediyor mu? DHA ekibi tavuk döner fiyatındaki farkı, değişik dükkanlarda esnaf ve vatandaşla konuştu.

“MÜŞTERİ 2 TL’YE TAVUK DÖNER İSTİYOR”

Esenler’de dükkanı bulunan Itimat Ağakişi, yarım ekmek tavuk döneri 3,5 TL’den satıyor. Ağakişi, “Birincisi yerine bakılırsa değişiyor tavuk tutarları. Burada 3,5 TL ise başka yerde 5 TL’ye satılıyor. Alım gücüne bağlı. 3,5 TL’ye bile itiraz eden oluyor, alan kişi geliyor 2 TL’ye tavuk döner istiyor. Mevkiye bakılırsa değişiyor. Tavuk birazcık ucuz olduğundan, her türlü kurtarıyor. Dükkanda ağabeyimle, ben çalışıyorum. Şükür kurtarıyor kısaca” dedi. Ağakişi, ucuz tavuk dönerde tavuk derisi ve sakatat kullanılıyor eleştirileri için ise, “Onlar gelsin, yaşasınlar burada. Asgari tutara yaşasınlar, görelim onları. Yapanlar olabilir, onu bilemem. Biz kendimiz yapıyoruz. Tavukçu göğüs olarak getiriyor, kendimiz açıyoruz, kendimiz takıyoruz. Bizim yaptığımız hazır değil, hazırların içine ne katıldığını bilemeyiz” ifadelerini kullandı.

“EN DÜŞÜĞÜ 10 TL OLABİLİR”

Sultanahmet’te tavuk döner satan Cuma Çoban, ucuz fiyata satılan tavuk dönerler için, “Düzgüsel kilosu aslına bakarsanız 15 TL’ye geliyor. Buna 100 gram koyduğun süre kazancın aslına bakarsanız düşüyor. Bunda kesinlikle bir şey vardır. Ekmek aslına bakarsanız 1,5 TL. 3,5 TL’ye veren de kesinlikle bir şey vardır. En düşüğü 10 TL olabilir. 3,5 TL’ye tavuk kalmadı, o 2000 yılındaydı” ifadelerini kullandı.

“SAĞLIKLI DEĞİL, MARTI ETİ”

Sultanahmet’te yarım ekmek tavuk döneri 11 TL’ye satan Davut Ateş ise, “Biri Beyazıt’ta satıyor 5 TL, bizde 11 TL. Kiram ucuz diyorlar, sürümden kazanıyorum diyorlar fakat müşteriyi kandırıyorlar. Sıhhatli değil, martı eti. Aslına bakarsan hepimiz işini yapsa bu şekilde olmaz. İşi bilen de yapıyor, bilmeyen de. Parası olan büfe açıyor, bu işi yapıyor. Hakkaten bu işi meydana getirecek insanoğlu yapmıyor. O fiyata verilmez kısaca. 7, 8 TL’nin altında tavuk yok. Tavuğun kilosu 15 TL. 3 TL’ye sattığın tavuktan ne kazanırsın? Vatandaşa çağrımız ucuz etin yahnisi olmaz. Yiyecek istiyorsan kaliteli et yiyeceksin” dedi.

“YETER Kİ KARNIMIZ DOYSUN DİYORLAR AMA MAALESEF ÖYLE DEĞİL”

Pek fazlaca yurttaş ucuz fiyata satılan tavuk döneri tercih etmediğinin altını çiziyor. Necati Güngör bu mevzuda, “Tadına bakıyoruz, temizliğine bakıyoruz. Hoşuma giderse sürekli aynı yerden yiyoruz. Bence 5 TL’nin altında tavuk döner olmaz. Yurttaş yiyor fakat iyi kötünün hesabını yapmıyorlar kısaca. Yeter ki karnımız doysun diyorlar fakat maalesef o şekilde değil. Yediğin süre birazcık fazla vereceksin, yediğin dönerden de tat alacaksın” dedi.

“TAVUK DÖNER TÜKETMİYORUM, TAVSİYE DE ETMİYORUM”

Ömer Uğurlu ise şu ana kadar dışarıda tavuk döner tüketmediğini, tavuğu evde kendisinin yaptığını söylüyor. Uğurlu, “Tavuk döner tüketmiyorum, tavsiye de etmiyorum. Sağlıksız bulunduğunu düşünüyorum. Kendim evde yapabiliyorsam tüketirim fakat dışarıda tavuk döner tüketmiyorum. İnsanlar malum ekonomik durumlardan dolayı tüketiyorlar fakat bence tavuk döner tüketmemeleri lazım” ifadelerini kullandı.

YANARSA KANSER, ÇİĞ KALIRSA İSHAL YAPIYOR

Döner, uygun koşullarda pişirilmezse insan sağlığını tehdit ediyor. Emsey Hospital İç Hastalıkları Uzmanı İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Mücahit Gür, fazla pişirilen dönerin kanserojen risk taşıdığını vurgulayarak, pişmeden olarak tüketilirse de başta ishal olmak suretiyle mide ve bağırsak hastalıklarına yol açtığını söylüyor. Döner yenilecek yerin hijyenik olup olmadığının fazlaca mühim bulunduğunu söyleyen Gür, “Et yenilecek yerin sirkülasyonu fazla olmalıdır kısaca etin bekleme ihtimalinin azca olduğu bölgeleri tercih etmek gerekiyor. Malum, güvenilir yerlerde yiyecek daha uygundur. Döner yapımında kullanılan etin, bekletilmemiş, sıhhatli ve tecrübeli kişiler tarafınca hijyenik şartlarda yapılması lazım. Etin bekletilip bekletilmediğini idrak etmek zor olsa gerek, baharat katarak onu yok edebiliyorlar. Fakat etin rengi, parlak olması ve kokmaması idrak etmek için öncelikli kriterlerdir” dedi.

Kaynak: DHA

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Designed by Üstad Ajans