Aşk Sözleri, Güzel Sözler Ve Özel Günler İçin Mesajlar

Teorileri uymayan bulgu: Yıldızın yörüngesinde dev gezegen ortaya çıkarıldı

  • Teknoloji
  • 30 Eylül 2019
  • Teorileri uymayan bulgu: Yıldızın yörüngesinde dev gezegen ortaya çıkarıldı için yorumlar kapalı
  • 914 KEZ OKUNDU
Teorileri uymayan bulgu: Yıldızın yörüngesinde dev gezegen ortaya çıkarıldı

Jüpiter’e benzeyen gezegen, mevcut gökbilim teorilerine aykırı şekilde, kendi güneşine oranla sıradışı bir büyüklükte.

Gökbilimciler geçerli son gökbilim teorilerine bakılırsa “varolmaması ihtiyaç duyulan” devasa bir gezegen keşfetti. Jüpiter benzeri gezeten, yörüngesinde döndüğü yıldıza (güneşe) kıyasla sıradışı bir büyüklükte. Bu, gezegenlerin oluşumuyla ilgili genel kabul gören teoriye ters düşüyor.

Yeni keşfedilen dev gezegenin yörüngesinde döndüğü yıldız M tipi kırmızı cüce. Doğrusu, galaksimizde en sık rastlanan yıldız türü ve dünyaya uzaklığı 284 trilyon kilometre.

GÖKBİLİMCİ EKİP KEŞFETTİ

Internasyonal bir gökbilimci ekibi gezegen ve yıldızıyla ilgili bulgularını Science dergisine yazdı. Çalışmada yer almayan İngiltere’deki Warwick Üniversitesi’nden gökbilimci Profesör Peter Wheatley, “Bu oldukca coşku verici zira uzun süredir ufak yıldızlar çevresinde Jüpiter ve Satürn şeklinde dev gezegenlerin oluşup oluşamayacağını merak ediyorduk. Genel kanı, bu tür gezegenlerin olmadığı yönündeydi. Fakat güvenli olamıyorduk zira ufak yıldızlar bizim güneşimiz gibilerinden sayıca oldukca daha çok olmakla beraber, ışıkları da azca olduğundan onları incelemek oldukca zor oluyor.” ifadeleri kullanıldı.

Araştırmacılar yıldızın çevresinde dönen gezegenlerin yol açıyor olabileceği yerçekimi ivmesini ölçebilmek için İspanya ve ABD’deki teleskopları kullandılar. Kırmızı cücenin hacmi, yörüngesindeki GJ 3512b adında olan gezegenden daha büyük. Fakat aralarındaki kütle farkı mesela Güneş ile Jüpiter’in arasındakinden oldukca daha azca.

Yıldızın hacmi gezegeninkinden 270 kat büyük. Gene Güneş örneğine dönecek olursak, Güneş Jüpiter’den 1050 kat daha büyük.

Gökbilimciler, genç yıldızların yörüngesindeki gaz ve toz bulutlarının iyi mi gezegenlere dönüştüğü mevzusundaki teorilerini uygulamada kontrol etmek için bilgisayar simülasyonları kullanıyorlar. Bu simülasyonlar ufak M tipi cüce yıldızların çevresinde oldukca sayıda ufak gezegen oluşacağını öngörüyor.

Son gezegenle ilgili yazının yazarlarından İsviçre’deki Bern Üniversitesi profesörlerinden Christoph Mordasini, “Bu tür yıldızların çevresinde yalnız Dünya’nın büyüklüğünde ya da birazcık daha büyük süper Dünya’lar bulunması gerekiyor” diyor.

7 GEZEGENDEN OLUŞAN SİSTEMİ VAR

Güneş’e 369 trilyon kilometre ya da 39 ışık yılı uzaklıktaki bu yıldızın 7 gezegenden oluşan bir sistemi var. Tümünün büyüklükleri aşağı yukarı Dünya kadar ya da birazcık daha ufak.

Profesör Mordasini, “buna karşılık GJ 3512b’nin Jüpiter’inkinin neredeyse yarısı kadar bir hacmi var, dolayısıyla da bu kadar ufak bir yıldızın çevresinde olması kuramsal olarak öngörülen gezegen modelinden oldukca daha büyük” diyor. Bu bulgu gökbilimcilerin gezegenlerin oluşumu ile alakalı, genel kabul gören çekirdek akresyonu ya da oluşumu teorisine meydan okuyor.

Profesör Peter Wheatley, “Çoğu zaman dev gezegenlerin genç bir yıldızın yörüngesinde dönen gaz bulutunun içinde buzlanmayla oluşan bir çekirdekle başlayıp hızla kendine çekmiş olduğu gazlarla büyüdüğünü düşünüyoruz” dedi.

NASIL GEZEGENE DÖNÜŞÜYOR?

Science dergisinde piyasaya çıkan makaleye bakılırsa bu tür bir çökme, gaz ve toz halkasının hacmi, yörüngesinde bulunmuş olduğu yıldızın hacminin ortalama onda birini geçtiğinde meydana gelebilir. Bu koşullarda yıldızın çekim gücünün, yörüngesindeki gaz ve toz halkasınının bütünlüğünü korumaya yetmediği belirtiliyor.

Makaleye bakılırsa bu durumda gaz ve toz halkasının bir kısmı kendi iç çekimi sonucu zaman içinde bir gezegene dönüşüyor. Bu teoriye bakılırsa çöküşler, buzlu çekirdek oluşumu yöntemiyle oluşan gezegenlere bakılırsa yıldızdan daha uzak mesafelerde gerçekleşebiliyor.

Şili’de İngiltere’den bilim adamlarının başını çekmiş olduğu bir ekibin keşfettiği dünyaya 600 ışık yılı uzaklıktaki NGTS-1b de gene yörüngesinde olduğu M tipi kırmızı cüce yıldıza kıyasla büyük bir kütleye sahipti.

Wheatley, “Bu sistemin yıldızı NGTS-1 de küçüktü fakat bu son örnekteki yıldız kadar ufak değildi. Kim bilir NGTS-1 çevresinde buzlu çekirdek oluşumuyla gezegen oluşturabilen en ufak yıldızı temsil ediyordur. ve kim bilir son örnekteki şeklinde daha ufak yıldızlar kendilerinden daha uzakta ve yazının yazarlarının düşündüğü şekilde çekim yöntemiyle çökmeyle oluşan gezegenler oluşturuyorlardır” diyor.

Dolayısıyla varlığıyla teorilere meydan okuyan yeni gezegen ve onun kırmızı cüce yıldızı benzeri keşiflerin gökbilim teorilerinin gelişmesinde mühim dönüm noktaları oluşturduğunu vurguluyor.

BBC

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Designed by Üstad Ajans