Aşk Sözleri, Güzel Sözler Ve Özel Günler İçin Mesajlar

Trump, Ruhani’nin açıklamalarına cevap verdi

  • Dünya
  • 27 Eylül 2019
  • Trump, Ruhani’nin açıklamalarına cevap verdi için yorumlar kapalı
  • 755 KEZ OKUNDU
Trump, Ruhani’nin açıklamalarına cevap verdi

İran Cumhurbaşkanı Ruhani, ABD’nin görüşme karşılığında Tahran’a uyguladığı tüm yaptırımları kaldırmayı teklif ettiğini söylemiş oldu. ABD Başkanı Trump ise “İran görüşmek için yaptırımların kaldırılmasını talep etti doğal ki reddettim” açıklamasını yapmış oldu.

New York’taki BM Genel Kurulu görüşmelerinin peşinden ülkesine dönen İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, başkent Tahran’daki Mehrabad Havalimanı’nda düzenlemiş olduğu basın toplantısında, ABD ile müzakerelere ilişkin değerlendirmelerde bulunmuş oldu.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, İngiltere Başbakanı Boris Johnson ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un, müzakerelerin yapılması mevzusunda ısrarcı olduğunu ve kendisine müzakereler yapıldığı takdirde “ABD’lilerin yaptırımları kaldıracağını” bildirdiğini aktaran Ruhani, şöyleki konuştu:

“AB ülkelerinin liderlerine adil ve özgür bir ortamda gerçekleşmesi şartıyla müzakerelere hazır olduğumuzu bildirdim. ‘Müzakerelere ve P5+1 toplantısına ne vakit hazırsınız?’ diye soruyorlardı, ben de ‘Ortamı hazırlayın 1 saat sonrasında P5+1 toplantısı için hazırız’ dedim.”

“Amerikalılar AB liderleri üstünden müzakerelerin olması halinde tüm yaptırımların kaldırılacağı yönünde ileti gönderdi.” diyen Ruhani sadece yöntemi kabul etmediklerini belirterek, “Yaptırım şartlarında ve baskı altında yapılacak müzakerelerin sonucunun nasıl sonuçlanacağını kimse öngöremez.” dedi.

TRUMP’TAN YALANLAMA

ABD Başkanı Trump, Ruhani’nin peşinden izahat yapmış oldu. Trump, “İran görüşmek için yaptırımların kaldırılmasını talep etti doğal ki reddettim” ifadelerini kullandı.

“ABD, MÜZAKERELERE ENGEL OLUYOR”

Ruhani, ülkesinin müzakerelerden korkmadığını ve kaçmadığını, buna karşılık ABD’nin ise müzakerelere engel bulunduğunu söylemiş oldu.

Görüşme masasına oturulması için ilk olarak yaptırım ve baskıların kalkması icap ettiğini kaydden Ruhani, “İran müzakerelerden korkmuyor ve kaçmıyor. Probleminin çözülmesini istemeyen ve müzakerelere engel olan taraf ABD’dir.” dedi.

Saudi Aramco saldırısıyla ilgili İran’ı suçlayan ülkeleri de eleştiren Ruhani, Türkiye ve Rusya dahil birçok ülkenin İran’ın suçlanmasının doğru olmadığı yönünde açıklamalar yaptığını hatırlattı.

Ruhani ek olarak, İran’ın nükleer tabanca sahibi olmak istediği yönündeki iddialara ilişkin “Nükleer tabanca sahibi olmak isteyen bir ülke, en azından kontrolleri azaltır, fakat biz kontrolleri azaltmadık.” ifadelerini kullandı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Designed by Üstad Ajans