Aşk Sözleri, Güzel Sözler Ve Özel Günler İçin Mesajlar

Türk hekim, kansere karşı ‘en detaylı görüntüleme’ teknolojisini geliştirdi

Türk hekim, kansere karşı ‘en detaylı görüntüleme’ teknolojisini geliştirdi

Üç boyutlu yazıcılarla ‘suni organ’ üretme çalışmalarıyla adını dünyaya duyuran Türk hekim Ali Ertürk, ekibi ile beraber en minik kanser hücrelerinin tespitini, kanserin gelişimini ve ilaçlarla etkileşimini en detaylı şekilde gösteren bir görüntüleme teknolojisi geliştirdi.

Almanya’nın Münih kentinde etkinlik gösteren ve yöneticiliğini Dr. Ali Ertürk’ün yapmış olduğu Helmholtz Merkezi Doku Mühendisliği ve Rejeneratif Tıp Enstitüsü, en minik kanser hücrelerinin tespitini elde eden DeepMACT isminde yeni derin öğrenme tabanlı algoritma geliştirdi.

Tamamen şeffaflaştırılan doku yada denekte, suni zeka ile en minik kanser hücresinin tespitini yapabilen sistem, kanser ve kanser ilaçları araştırma ve geliştirmeleri için büyük bir ümit durumunda.

DeepMACT algoritması, metastazları manuel olarak meydana getirilen tespit yönteminden 300 kat daha süratli şekilde yapabiliyor.

DeepMACT teknolojisi ile, aylarca devam eden tespit emek vermesi saniyeler içinde oldukça daha detaylı ve doğru bir şekilde tamamlanabiliyor.

Dr. Ali Ertürk, ekibi ile geliştirdiği DeepMACT görüntüleme teknolojisi hakkında data verdi.

“HÜCRELER DETAYLI GÖRÜNTÜLENİP YAPAY ZEKA İLE ANALİZ EDİLİYOR”

Kanser hücrelerinin ve araştırmalarda geliştirilen kanser ilaçlarının vücutta iyi mi yayıldığını ve birbirleri ile iyi mi etkileşimini ortaya koyan bir görüntüleme teknolojisi geliştirdiklerini belirten Dr. Ali Ertürk, “Bunun temelinde geliştirdiğimiz görüntüleme teknikleri var.

Dokuları saydam hale getiriyoruz sözgelişi fareyi tamamen saydam hale getirebiliyoruz.

Lazerli tarama icra eden mikroskoplarla bunu tarayarak, milyarlarca hücre içindeki kanser hücrelerini görüyoruz ve suni zeka ile çözümleme ederek, kanserin iyi mi yayıldığını ve gelişimini izleyebiliyoruz” dedi.

“İLACIN KANSERE ETKİSİNİ DETAYLI GÖREBİLİYORUZ”

Ertürk, “Bu geliştirdiğimiz teknoloji daha ilkin geliştirilen şeffaflaştırma teknolojilerinin suni zeka ile birleştirilmiş hali.

Çalıştığımız farelerde fareyi tamamen saydam hale getiriyoruz. Bunu, sütü suya çevirmek şeklinde düşünebilirsiniz. Fare cam şeklinde olduktan sonrasında lazerli mikroskopu kullanarak tüm hücreleri tek tek görebiliyoruz.

Eğer herhangi bir ilaç önerildiyse kanseri yok etmek için, bu ilacın da o kansere iyi mi tesir ettiğini detaylı şekilde görebiliyoruz” diye konuştu.

“BAŞARIYI YÜZDE 5’TEN 30’A ÇIKARACAK”

Bu çalışmanın kanser ilaçları araştırma ve geliştirme çalışmalarına büyük katkı sağlayacağını vurgulayan Ertürk, “Çalışmamızın kısa sürede kanser ilaçları araştırma ve geliştirmelerinde başarı oranını yüzde 5’ten yüzde 30’lara kadar çıkarabileceğine inanıyorum.

Mevcut teknolojide bizdeki kadar detaylı bir seyretme sağlanamıyor. Gelecek yıllarda bunu değişik alanlarda da uygulayacağız. Tıp çalışmalarına katkı sağlayacağına inanıyoruz.

Bu teknoloji, mesela insandan biyopsiyle alınan doku yada parçaların tek hücreye kadar detaylı bir araştırmasının yapılmasına ve kişiye özgü etkili bir ilaç geliştirmesine katkı elde edecektir” dedi.

Ertürk ve ekibinin geliştirdiği görüntüleme algoritması ABD merkezli bilimsel araştırma dergisi CELL’in yeni sayısında da geniş yer buldu.

VDSICO İLE YAPAY ORGAN PROTOTİPİ GELİŞTİRMİŞTİ

Ertürk ve ekibi daha ilkin geliştirdiği teknolojilerle organların detaylı haritalarını çıkaran ve gene hususi olarak geliştirdiği 3 boyutlu biyolojik yazıcılarla suni organ prototipleri hazırlayan vDSICO adını verdikleri sistemi geliştirmişti.

Kaynak: DHA

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
BİR YORUM YAZ

Designed by Üstad Ajans