Aşk Sözleri, Güzel Sözler Ve Özel Günler İçin Mesajlar

Yurttaş, zelzele sonrası kentsel dönüşüm için soluğu belediye ve Çevre ve Şehircilik İl Müdürlükleri’nde aldı

  • Gündem
  • 28 Eylül 2019
  • Yurttaş, zelzele sonrası kentsel dönüşüm için soluğu belediye ve Çevre ve Şehircilik İl Müdürlükleri’nde aldı için yorumlar kapalı
  • 728 KEZ OKUNDU
Yurttaş, zelzele sonrası kentsel dönüşüm için soluğu belediye ve Çevre ve Şehircilik İl Müdürlükleri’nde aldı

5,8 büyüklüğündeki sarsıntı İstanbullulara zelzele gerçeğini bir kez daha hatırlatırken, evlerini güvenli hale getirmek isteyenler kentsel dönüşüm için soluğu belediye ile Çevre ve Şehircilik İl Müdürlükleri’nde aldı. 5 yılda dönüştürülmesi planlanan 1,5 milyon konutun 500 bini İstanbul’da bulunuyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın dönüşüme neşter atarak yurttaş mağduriyetini yok etme girişimi, kentsel dönüşüme olan ilgiyi artırdı. Sadece İstanbulluların üst üste yaşamış olduğu 4,6 ve 5,8 büyüklüğündeki sarsıntılar, İstanbullulara zelzele gerçeğini bir kez daha hatırlattı. Bilhassa önceki gün yaşanmış olan son zelzele vatandaşı harekete geçirdi. Bu işin esprisi olmadığı bilinciyle daha güvenli evlerde yaşamak isteyenler, evini iyi mi dönüştürmesi gerektiği mevzusunda informasyon almaya başladı. İnternette arama motorlarında evimi iyi mi dönüştürürüm ve izlenecek yol haritası başlıkları en oldukca aranan mevzular oldu.

CİMER’E TALEP ATAN VAR

Mağduriyet yaşayan vatandaşlar, belediyelerin kapısını çalarak soluğu kentsel dönüşüm masalarında alıyor. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlükleri de ziyaretin sıklaştığı adres olarak dikkat çekiyor. Vatandaşlar Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi CİMER’e de dönüşüm isteklerini yazdı. Üstelik CİMER’e dönüşme talebini bildirenlerin sayısı da küçümsenmeyecek boyutta. Aralarında daha ilkin yazan da var yeni müracaat meydana getiren da. Her başvuruyu değerlendirmeye alan CİMER, bu yöndeki talepleri de dikkate alıp vatandaşa Kentsel Dönüşüm Merkezi’ne başvurmaları yanıtını vermiş bu merkezler ise belediyelere yönlendirmiş.

HUKUKÇULARIN KAPISI DA ÇALINIYOR

Gayrimenkul Hukuku Derneği Başkanı avukat Ali Güvenç Kiraz, evini dönüştürmek isteyen vatandaşın hukuki alt yapı hakkında da informasyon alma telaşı içine girdiğini söylemiş oldu. Talebin artmasında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın dönüşümde yeni fiil planı açıklamasının ve faizlerin aşağıya inmesinin etkili bulunduğunu dile getiren Kiraz konuşmasını şöyleki sürdürdü: “Son zelzele ise vatandaşı daha da hareketlendirdi. Birkaç gündür telefonlarım en oldukca kentsel dönüşüm yaptırmak isteyen vatandaşlar tarafınca çalınıyor. Fiil planında bakanlık dönüşümü hızlandıracak iki mühim adım attı. Bunlardan biri güçlendirmeye izin vermesi bir diğeri de vatandaşın evini aynı metrekarede kendisinin yenilemesinin önünün açılması.”

KREDİ HESAPLATIYORLAR

Oturdukları binaları kentsel dönüşüm statüsüne sokmak isteyenlerin bankalarda kredi hesaplatmaya başladığını da öğreniyoruz. Bunu hem sokak röportajında vatandaşlar dile getiriyor hem de görüşlerine başvurduğumuz bankacılar. Birçok banka kentsel dönüşüm kredisi başlığı ile bu tür taleplere yanıt veriyor. Sadece dönüşümün hızlanması için kredi koşullarının iyileştirilmesi gerekiyor. Avukat Ali Güvenç Kiraz da kredi koşulları iyileştirilmeden dönüşüm isteklerinin talep olmaktan öteye geçemediğini belirtiyor. 2017’de çıkan dönüşüm kredi yönetmeliğine işaret eden Kiraz, “Bu yönetmelik bir an ilkin uygulanmalı. Oradaki kredi koşulları dönüşümü hızlandırır” dedi.

4 MİLYARLIK KAYNAK VAR

İller Bankası, belediyelere 4 milyar TL yeni kaynak da sağlayacak. Bakanlık 81 ile yollamış olduğu genelgede ‘riskli bina raporunuzu bizlere iletin’ dedi. Gelen bilgiler ışığında dönüşüm emekleri şekillendi. İstanbul’da Esenler’de 8 bin, Gaziosmanpaşa’da 4 bin 748, Başakşehir’de 2 bin, Üsküdar’da 1850, Kadıköy’de bin 650, Zeytinburnu’nda bin 500, Bağcılar’da bin 15, Beykoz’da bin, Kağıthane’de 850, Güngören ve Beyoğlu’nda 750’şer, Arnavutköy’de 500, Ataşehir’de 300 ve kartal’da 125 bağımsız birimden oluşan dönüşüm yapılıyor. (Yeni Şafak)

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Designed by Üstad Ajans