Aşk Sözleri, Güzel Sözler Ve Özel Günler İçin Mesajlar

Yüz binlerce şahıs merakla bekliyor! EYT ile ilgili son durum ne?

  • Gündem
  • 04 Kasım 2019
  • Yüz binlerce şahıs merakla bekliyor! EYT ile ilgili son durum ne? için yorumlar kapalı
  • 529 KEZ OKUNDU
Yüz binlerce şahıs merakla bekliyor! EYT ile ilgili son durum ne?

Son dönemde Türkiye’nin gündeminden düşmeyen ve sayıları milyonları gören EYT’liler, mevzu hakkında gelişimleri merakla takip ediyor. Peki EYT ile ilgili son durum nedir? Yasa çıkarsa kaç şahıs emekli olabilecek? İşte detaylar…

Yüz binlerce şahıs EYT haberleri ile ilgili son gelişimleri merakla takip ederken, EYT mevzusunda resmi makamlardan açıklamalar gelmeye devam ediyor. Sayıları milyonu aşan EYT’liler mevzuyla ilgili son haberleri ve gelişimleri merak ediyor. Peki EYT’de son durum nedir?

ERDOĞAN: 40 YAŞINDA, 50 YAŞINDA EMEKLİLİK Mİ OLUR?

2020 yılı bütçesinde EYT’nin bulunmadığı bilgisinin arkasından mevzuyla ilgili son izahat Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan gelmişti. Erdoğan, Fenerbahçe Spor Kulübü Ekim ayı Olağan Divan Kurulu Toplantısı’na katılmadan ilkin, Faruk Ilgaz Tesisleri önünde vatandaşlarla bir süre söyleşi etti. Bu sırada “Cumhurbaşkanım EYT çıkar mı?” diye soran hanıma Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Şu demek oluyor ki 40 yaşlarında emekli mi olalım, 40 yaşlarında, 50 yaşlarında emeklilik mi olur?” yanıtını vermişti. Bunun üstüne kadının, “Sağlığımız bozuluyor iyi mi yapacağız?” demesi üstüne Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sağlığı bozuk olanlar esasen primlerini her şeyini ödemişse, erken emeklilik noktasında esasen emekli olur” yanıtını vermişti.

AĞBAL: YENİ BİR KAYNAK ÖNGÖRÜLMEDİ

Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı Naci Ağbal, emeklilikte yaşa takılanlar için bütçeden kaynak ayrılıp ayrılmadığına dair bir sual üstüne ise “2020 yılı bütçesi yapılırken mevcut belirlenmiş Kalkınma Planı, Yeni Iktisat Programı ve mevzuatta tanımlanmış görevler kapsamında giderler oluşturuldu. Dolayısıyla mevzuatta öngörülmeyen herhangi bir mevzuda bütçeden yeni bir kaynak öngörülmedi.” ifadelerini kullanmıştı.

ALBAYRAK: EYT GÜNDEMİMİZDE YOK

Gömü ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın kampta yapmış olduğu sunumların arkasından milletvekillerinden en oldukça gelen sual EYT ile ilgili olmuştu. Albayrak, sorulara “EYT gündemimizde yok, bu şekilde bir emek harcama da yok” diye cevap vermişti.

6 MİLYON KİŞİ VAR

EYT’lierin sayısı ortalama 6 milyon şahıs civarında olup derhal emekli olabileceklerin sayısı ise 1 milyon birinin üstünde. EYT’lilere emeklilik imkanı tanınmasının toplumsal güvenlik sistemine maliyeti ise 10 yılda 700 milyar liranın üstünde olacağı da tespitler içinde. Sadece emeklilikte yaşa takılanlara bakılırsa düzenleme yapılsa yalnız 700 bin şahıs derhal emekli olabilecek ve bunun da maliyeti senelik 10 milyar liranın birazcık üstüne çıkacak.

KESİNTİLİ ERKEN EMEKLİLİK

EYT’lilere yönelik çözüm olabilecek önerilerden birisi de yurt haricinde Finlandiya, Almanya şeklinde bazı ülkelerde örneği olan kesintili erken emeklilik modeli. Daha ilkin emekliliğine kaç yıl kalmışsa her yıl için yüzde 5 düşük maaşı kabul edenlere yada emekliliğe yaş şartından kaç yıl kalmışsa hesaplanacak bedelin peşin ödenerek derhal emeklilik modeli gündeme gelmişti. Buna bakılırsa Finlandiya’da 61 ve Almanya’da 63 yaşını dolduranlar, belli bir kesinti miktarını kabul etmeleri durumunda kısmi erken yaşlılık emekliliğine hak kazanabilmektedir. Almanya’da senelik yüzde 3,6 oranında kesinti yapılmaktadır.

EYT ÇIKARSA KİMLER YARARLANACAK?

EYT kanunun Meclis’te görüşülmesi ve Cumhurbaşkanı tarafınca onaylanması durumunda 8 Eylül 1999 tarihinden ilkin sigortalı girişi bulunan kişileri kapsayacağı belirtiliyor. 1999’da yürürlüğe alınan 4447 sayılı Kanun ile emeklilik yaşı hanım sigortalılıklarda 58, adam sigortalılarda ise 60 olarak belirlenmişti. Emeklilik için prim gün sayısı da 7 bine çıkartılmıştı. Bu yüzden de EYT kanunu çıkarsa 8 Eylül 1999 öncesinde işe süregelen sigortalılar, kanunun kapsamında bulunacak.

EYT ÇIKARSA NE ZAMAN EMEKLİ OLURUM?

EYT kanunun çıkması durumunda kamuoyunda EYT’liler olarak isimlendirilen emeklilikte yaşa takılan 6 milyon yurttaş bulunmuş olduğu belirtiliyor. Bu doğrultuda da EYT kanunun çıkmasından sonrasında ne vakit emekli olurum sorusu da gündeme geliyor. Sadece her vatandaşın sigortalılık durumunun değişik olması ve yanı sıra 4A/4B/4C biçiminde değişik sigorta kolları için belirlenmiş olan emeklilik koşulları farklılık gösterdiğinden, bu emeklilik tarihlerinin zamana yayılacağı tahmin ediliyor. Ne olursa olsun 6 milyon vatandaşın ansızın emekli olmasının devlet bütçesi için oluşturacağı ciddi yük dolayısı ile gerçekçi bir yaklaşımda bu sürecin ansızın olmasının mümkün olmadığı görülüyor.

Spor Toto Süper Lig Maç Neticeleri ve Puan DurumuVİDEO: Yüz binlerce şahıs merakla bekliyor! EYT ile ilgili son durum ne?

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Designed by Üstad Ajans